Cesta kolem světa 2025

Svatý Kryštof & Nevis | Guatemala | USA San Diego | Hawai'i Oahu | Samoa | Austrálie Tasmánie | Indonésie Bali & Komodo | Malajsie Kuala Lumpur | Maledivy

 

Svatý Kryštof & Nevis

RÁJ! DOPORUČUJE NEJSLAVNĚJŠÍ OBJEVITEL

 

Aruba
Časový posun oproti Praze: -5 hodin
Počasí: tropické  teploty 25°C až 32°C
 
 
Kryštof
 

Je výsadou objevitelů, že mohou leckterý krásný kout světa pojmenovat dle vlastního uvážení. Slavný Kryštof Kolumbus měl těchto příležitostí za svého života až nadbytek, byť ten největší objev, do té doby Starému světu neznámý a tajemný kontinent, sám nepojmenoval vůbec nijak, domnívaje se do konce svých dnů, že doplul do vysněné Asie. Krásný malý ostrůvek Antil od slavného admirála název získal, a to ne jen tak ledasjaký. A když už Kolumbus pro ostrov zvolil rovnou jméno svého patrona, svatého Kryštofa, musel nově objevený kousek země považovat za vskutku něco mimořádného. A také že ano!

více...
Aruba Aruba

Program změna programu vyhrazena

den 1.

Středoevropská zima byla zase dlouhá a temná, předjaří nám teprve začíná a bezstarostná letní pohoda jako obvykle v nedohlednu. Na lyže to už na horách v polovině března asi není, nacházíme se zrovna v poněkud otravném mezisezónním bezčasí, které nás v mírném pásu trápí každoročně. Zalézt za kamna, tak praví lidová pranostika. Ale kdepak! Nachystat si plavky a můžeme vyrazit na vysněnou cestu, a to rovnou kolem celého našeho krásného světa.

Za ranního rozbřesku odlétáme za horizont směrem na západ, kde už tušíme hebké vlahé pláže Karibiku. Cesta v pohodlí soukromého letu uběhla až příliš rychle, vystupujeme a žhavý karibský podvečer nás víta na ostrově svatého Kryštofa. Sedáme do připraveného autokaru a zanedlouho jsme již na terase našeho luxusního hotelu. Po večeři jeden stylový míchaný drink a už se těšíme na zítřek.

den 2.

A jak jsme se večer těšili, vysněný den plný plážového lenošení je tu. Užijeme si tyrkysových vln do sytosti a dobře, že tu máme zázemí luxusních služeb v hotelu. Skoda, že ten den má jen těch dvacet čtyři hodin. Ale nevadí, zítra si ostrova užijeme ještě více!

den 3.

Včera to plážové nicnedělání bylo famózní, ale už nás trochu láká se poohlédnout po blízkém okolí. A nejlépe z paluby karibského katamaránu, to máme přeci tolik rádi.

Fakultativní výlety
Aruba5 KRYSTOF

KATAMARÁNEM NA OSTROV NEVIS
(celodenní výlet s piknikovým obědem)

Již včera jsme z pláže sledovali kónickou siluetu tajuplného ostrova na obzoru. Dnes se tam vydáme na průzkum. Ale žádné objevitelské plavby, ty nechme stránkám historických knih. Poplujeme hezky na palubě luxusního katamaránu. Ještě u pobřeží Svatého Kryštofa zastavíme na pěkné ranní šnorchlování, a pak už se vydáme přes mořskou úžinu ku břehům neznámého ostrova. Plně zásobený bar a karibská hudba, to je plavba jak má být! Lodník vydává tradiční pokyn “Země na obzoru!” A už kotvíme na idylické pláži. Čeká náš tu šnorchlování, koupání a piknikový oběd, snad přálo rybáři štěstí a ryby budou prvotřídní. A po obědě se vracíme rozvernou plavbou zpátky k našemu hotelu.

Ale že jsme si dnešek užili. Tak už se nezbývá než těšit dále.

 
 

Antigua | Guatemala

KLENOT STŘEDNÍ AMERIKY

 

Brazílie
Časový posun oproti Svatému Kryštofu: - 2 hodiny
Počasí: vlhké tropické  teploty 24°C až 29°C
Brazílie
 

Mayská civilizace již několik století jitří fantazii lidstva. Pokročilá kultura, disponující ohromujícími matematickými a astronomickými vědomostmi, schopná vytříbených a elegantních staveb, zároveň někdy mezoamericky krutá a nelítostná. Lidské oběti na vrcholcích pyramid a vytrhaná srdce z hrudi. Krása mayských kodexů a barvitá mytologie.

více...
Brazílie Brazílie

Program změna programu vyhrazena

den 4.

Ráno ještě rychle před snídaní do moře. Pár temp, rychle na snídani a ještě pohled na ten náš tajuplný sopečný ostrov Nevis za úžinou, tam by se dalo strávit času, tak snad příště.  A jedeme na letiště. Čeká nás krátký let do střední Ameriky. Přistáváme v Ciudad de Guatemala, miliónová metropole mnoho atraktivit nenabízí, tak z letiště míříme rovnou do nedaleké Antiguy. Historické městečko, zvané kdysi noblesně Santiago de los Caballeros, bylo jedním ze tří center ohromné a neskutečně bohaté španělské koloniální říše, po boku Mexika a Limy. Tyto dvě města se pozvolna rozvinula v ohromné megapole, Antigua zůstala tak nějak mile zapomenutá a středověce kapesní. Z letiště nás čeká krátká jízda a dojíždíme do města. Po ubytování se vydáváme na malou procházku do kočičími hlavami dlážděných uliček koloniální perly střední Ameriky. Dobrá guatemalská káva a místní rum završují oslavu prvého dne ve střední Americe.

den 5.

Dnes máme celý den na individuální potulku po malebných uličkách města anebo vyrazíme k scénickému jezeru Atitlán?

Fakultativní výlety
Brazílie

Panoramata jezera Atitlán
(celodenní s obědem)

Čeká nás jedno z nejkrásnějších světových jezer, ležící v ohromné vulkanické kaldeře, které dominují tři sopky: Atitlán, Tolimán a San Pedro. Venkovskou krajinou dojíždíme do městečka Panajachel, kde se naloďujeme na motorové bárky a vyjíždíme přes jezero do Santiaga de Atitlán. To jsou panečku scenérie!  V Santiagu vystupujeme na molo; vesnice či spíše městečko je obydleno mayskou národností Tz’utuil, španělsky se tu tedy hovoří pomálu. Mezi místní zajímavosti patří svatyně vysoce pozoruhodného svatého Maximóna, sympatického bůžka uctívajícího alkohol a kuřivo. Projedeme se uličkami tradičními tuk-tuky, indická vozítka si Guatemalu vysloveně podmanila. Po obědě ve stylu lokální kuchyně nás čeká návrat lodí do Panajachelu, zde využijeme krátké volno na tržišti k nákupům halucinogenně barevných mayských textilií a pak se již vracíme zpět do Antiguy.

A večer se vydáme alespoň na náměstí, posedět a znovu se zahledět na koloniální fasády a kužely vulkánů Agua, Fuego a Acatenango, zářící v zapadajícím slunci vysoko nad prejzovými střechami.

 

San Diego | USA

POHODOVÝ JIH KALIFORNIE

 

USA
Časový posun oproti Guatemale: - 1 hodina
Počasí: subtropické jarní  teploty 15°C až 23°C
Chile
 

Kalifornie! Slovo, které nám vyvolává představy Ameriky našich snů. Aleje palem, slunné pláže, nekonečné vilové čtvrti. Azurová obloha, pálící slunce a záplava subtropické zeleně. Moderní městská centra, podnikavou a tvořivou energií zurčící nablýskaná centra zavedených firem i garážové vizionářské startu-upy, které zanedlouho změní náš svět. Jedno z nejdůležitějších civilizačních center naší planety.

San Diego! Nikde jinde nemůže být snad Kalifornie přívětivější než zde. Jedno z nejbohatších amerických měst leží na samotné mexické hranici a je jakýmsi synonymem životní neuspěchanosti a pohody. Jakoby se zde do protestantské pracovní etiky a neúnavné píle a pracovního nasazení, na němž byl založen vzestup Ameriky jako velmoci, vetřela také přiměřená dávka latinskoamerického katolického pohodářství a žádoucího nadhledu nad životními strastmi i výzvami. Obvyklý americký poněkud nakašírovaně falešný úsměv zde střídá spontánnost a od srdce jdoucí vřelost a nikdo se tu nebojí svoji radost ze života projevit po svém. A že je tu k radosti důvodů mnoho.

více...
USA USA

Program změna programu vyhrazena

den 6.

Po šálku dobré ranní guatemalské kávičky se přesouváme na letiště a naším letadlem odlétáme k Pacifiku. Káva zde tak dobrá rozhodně nebude, inu Spojené státy preferují onu vodnatou variantu, ale vše ostatní bude jistě perfektní. Přistáváme v San Diegu, nejjižnějším cípu kalifornského pobřeží. Azurové nebe a ta pravá kalifornská uvolněnost, již od prvých chvil víme, že jsme tu dobře. Stylový hotel v centru u nábřeží vypadá fantasticky, odpoledne tedy vyrazíme do ulic a budeme se věnovat městské turistice.

den 7.

Dnes by bylo hříchem nechat si ujít zdejší zajímavosti. Je jich tu ale tolik, tak kam dříve? Raději pojedeme hezky organizovaně, se zajímavým výkladem!

Fakultativní výlety
USA USA

Atraktivní San Diego
(celodenní s obědem a horkou kávou)

Vyjíždíme od našeho hotelu k nedaleké letadlové lodi USS Midway. Málokdo z nás na palubě nějaké letadlové lodi někdy byl, takže to je velkolepý začátek naší dnešní prohlídky města. USS Midway byla nejdéle sloužící letadlovou lodí USA, od konce druhé světové války až po prvou válku se Saddámem v roce 1991. Je to tedy historie, co si ještě dobře pamatujeme. Ale připomeňme si i historii starší. Krátký film nám dokumentuje rozhodující bitvu o havajský atol Midway, která skončila strategicky důležitou porážkou císařského Japonska. Po rozsáhlé prohlídce lodi se vracíme do autobusu a přes řadu etnických čtvrtí se přesouváme na scénické pobřeží prestižního předměstí La Jolla, snad tu zahlédneme lachtany kalifornské, kteří sem rádi připlouvají. A pak již přejíždíme na dlouhatánskou pláž Coronado, zdejší obří celodřevěný viktoriánský hotel se stal roku 1888 prvým plážovým komplexem světa. Za ty dlouhé roky hostil četné celebrity a zažil toho opravdu hodně, vzpomeňme slavný film Někdo to rád horké. My si tu dáme oběd přiměřené teploty a po krátkém vychutnání pláže, kde naivně roztomilou  Marilyn Monroe už asi nepotkáme, se vracíme zpět.

A večer opět do ulic, vždyť je tu toho tolik ke shlédnutí! Bylo to dnes super, a to i přes tu vodnatelnou řídkou kávu na závěr oběda. Ale což, byla náležitě horká a nikdo přeci není dokonalý!

 
 

Oahu | Hawai'i

ČAROKRÁSNÉ SRDCE HAVAJE

 

Hawaii
Časový posun oproti San Diegu: - 3 hodiny
Počasí: tropické  teploty 20°C až 28°C
Velikonoční ostrov
 

Nejhustěji obydlený ostrov Havajského souostroví, domov tří ze čtyř obyvatel Havaje, multietnická směs obyvatel, brána k souostroví, turistická mekka. Ostrov O ́ahu je kondenzací našich představ o čarokrásné Havaji. Vysoké mrakodrapy Honolulu, živý noční život, míchaný koktejl při západu Slunce na pláži Waikiki, surfing ve vlnách na severním pobřeží, podmořský život v odlehlé zátoce Hanauma, prostě přesně ta Havaj, jak má být.

více...

Program změna programu vyhrazena

den 8.

Opouštíme atraktivní San Diego, bylo tu tak příjemně, takže se nám nechce, ale čeká nás další lákavá americká destinace. Ještě americká či už polynéská? Oboje najednou. Přeci Havaj, to je pojem, jak má být. Ráno tedy na sebe vezmeme stylově květovanou košili a neméně pestré šaty, květinové věnce lei dostaneme od sličné Havajanky či urostlého Havajce až na ostrově, už se těšíme. Natěšeni odlétáme, ještě se pohledem rozloučíme s legendárním hotelem Del Coronado pod námi, a míříme směr Oahu. Nekonečná modř oceánu je po pár hodinách příjemného letu přerušena panoramatem šťavnatě zeleného ostrova. Rajský ostrov to na pohled! Co si tenkrát museli myslet piloti japonských bombardérů při legendárním útoku? Nás  tu na rozdíl od nich čeká daleko příjemnější mise. Prázdniny na Havaji. Krátké, ale vydatné.

Waikiki, již jsme tady! Navečer si užijeme plážové promenády i nějaké dobré místní hospůdky. A už se těšíme, co nám přinese zítřek a pozítří.

den 9.

Oahu nám toho nabízí hodně! Takže ráno nasedáme do připraveného autobusu a vyrážíme na polodenní fakultativní výlet do Pearl Harbor.

den 10.

Budeme dnes jen tak relaxovat u bazénu v úžasném voňavém ovzduší oceánu anebo se vydáme na obhlídku mimořádně zajímavého ostrova? Kromě poznávacího okruhu po všech krásách Oahu si dnes večer můžeme zajet i na originální slavnost s tradiční večeří.

 

Fakultativní výlety
HAWAII HAWAII HAWAII HAWAII HAWAII

Pearl Harbor a Honolulu
(polodenní s obědem)

Pojem, který zná celý svět. Válka v Pacifiku začala právě zde. Pearl Harbor! Zastavujeme v návštěvnickém centru, kde zhlédneme krátký dokumentu o zničujícím útoku japonského císařského letectva, poté nás čeká krátká lodní projížďka k památníku na místě potopené vlajkové lodi USS Arizona. Po návštěvě Pearl Harboru zastavíme na národním vojenském hřbitově Pu´owaina. Poté se vracíme do Honolulu a zhlédneme královský palác Iolani, kde se kdysi královna Lili'uokalani vzdala Spojeným státům. Jedná se o jediný královský palác na území Spojených států.  Naproti stojí Aliiolani Hall, sídlo nejvyššího soudu, před nímž se nachází socha milovaného krále a sjednotitele Havaje Kamehamehy. Krátce jukneme na novoanglický kostel Kawaiahao, prvý křesťanský svatostánek na Havaji, v jehož zahradě se nachází i mauzoleum krále Lunalila. A pak už rychle zpět na Waikiki a k plážovým radovánkám.

Všechny krásy Oahu
(celodenní s obědem)

Za příjemného ranního světla vyjíždíme na krásnou vyhlídku na okraj kráteru Diamond Head nad Honolulu. Odtud pokračujeme na vyhlídku Nuuanu Pali, kde kdysi král Kamehameha porazil zatlačením z útesu spojená vojska Oahu a sjednotil Havaj. Pokračujeme na vyhlídku nad pláží Hanauma a dále k nepravým gejzírům na mysu Halona. Na severu projedeme podél vynikajících surfařských pláží s respekt budícími příbojovými vlnami, dosahujícími až 10 metrů výšky. Zastavíme též na ananasové plantáži a na závěr si prohlédneme scénický japonský chrám Bjódo-in, který je replikou historického chrámu z japonského Udži nedaleko Kjóta.

Havajské Luau
(večerní výlet s tradiční večeří)

Povečeříme v  havajském stylu lidové slavnosti zvané uau, s tradičními specialitami. Bude nás tu u večeře hodně, tak to mají ostatně na Havaji a v Americe rádi, to je ale součást zážitku. Folklórní představení v Polynéském kulturním centru v Honolulu je totiž vyhlášeno po celé Polynésii.

 
 

Upolu | Samoa

SEN O JIŽNÍCH MOŘÍCH

 

Samoa
Časový posun oproti Oahu: + 23 hodiny
Počasí: tropické  teploty 23°C až 29°C
Francouzská Polynésie
 

Srdce Polynésie, souostroví Samoa bylo prvým obydleným kouskem země v jižních mořích, legendární Hawaiki, kam při svých fenomenálních objevitelských plavbách dorazili od asijských břehů znamenití polynéští mořeplavci. A není divu, že už zůstali. Tropická krása korálových pláží, pestrý terén vyhaslých vulkanických kráterů, hustá zeleň čarovné vegetace, propasti se smaragdovou vodou. Život na Samoe se odehrává v neuspěchaném rytmu tichomořské idyly. Vše tu dodnes řídí fa’a Samoa, samojské zvyky a tradiční hodnoty a harmonie s okolní přírodou. Světová globalizace a uspěchanost sem očividně ještě nestačily dorazit.

více...
Samoa Samoa Samoa

Program změna programu vyhrazena

den 11.

Dnešní den bude mimořádně krátký. Dny se na naší cestě zatím jen prodlužovaly, víme však, že zadarmo nám svět nikdy nic nedá. A tak dnes splatíme dluhy. A to tím nejcennějším, co v životě máme. Časem. Ale nelitujme, ona se nám ta splátka pozvolna vracela a bude ještě vracet v podobě prodloužených dní naší exotické cesty kolem světa. O nic nepřicházíme.

Vylétáme, letíme nad nekonečnými rozlohami oceánu, oné polynéské posvátné moany, je stále dnes a náhle….

den 12.

…je zítřek. Ani nám Slunce nezapadlo. Učinili jsme skok do budoucnosti i bez stroje času. Na hodinkách se nám nic nezměnilo, v kalendáři se otočil lístek. A před n námi je západní výspa  Polynésie, souostroví Samoa. Přistáváme na zářivě zeleném ostrově Upolu na Samoe. Nikoliv káva, ale kava nás čeká na uvítanou; vyhlášený a chutný mořský červ pololo bohužel v nabídce bude chybět, modrozelená pochoutka se tu chytá pouze jeden den v roce, a to za listopadového úplňku. Ale nevadí, atraktivit bude na Samoe dost, a to i bez lahodných kroužkovců! Třeba se  sem na červobraní ještě někdy vrátíme!

den 13.

Probouzíme se do tropického vlahého rána, kokosové palmy se blyští v nízkém Slunci, příboj se tříští o korálový útes a klidná hladina laguny láká ke svlažení. Ale vyražme raději do nitra okouzlujícího ostrova, čekají nás polynéské krásy!

den 14.

Další nádherný den v ráji jižních moří. Zůstaneme u hotelu či se vydme na protější ostrov? Sava’i je považováno za kolébku celé Polynésie a původní tradice, zvané fa'a Samoa, jsou zde stále velice živé. 

Fakultativní výlety
Samoa Samoa Samoa

Srdce polynésie Upolu
(celodenní s piknikovým obědem)

Ráno vyjíždíme pobřežní  scénickou silničkou k vodopádu Sopo’aga, který leží v husté tropické zeleni. Pokračujeme dále k jeskynní propadlině Ta Sua, kdo se odváží po nebezpečně vyhlížejícím příkrém žebříku, je dole odměněn koupelí ve smaragdové laguně. Míříme poté na pláž a zde nás pod fotogenicky skloněnými palmami čeká příjemný polynéský piknik. Přejíždíme poté ostrov  do hlavního města Apie, a již se před námi zjevuje fantaskní budova mormonského chrámu. Rychlá fotozastávka, nažehlení věřící s kravatami tvoří dobrý kontrast vůči neuspořádanému reji apiiské tržnice, kam míříme poté. A večer po dojezdu ještě rychle na naši pláž, ať si jižního Tichomoří užijeme.

Přitažlivý ostrov Sava'i
(celodenní s piknikovým obědem)

Trajektem přejíždíme na ostrov Sava’i, vystupujeme na molu ve vesničce Salelologa, nedaleko leží památné místo, kde se vylodili první křesťanští misionáři a změnili tak život Samojců. Pokračujeme k unikátní přírodní památce, k lávovým polím Sale’aula, výbuch sopky Matavanu roku 1905 pohřbil i řadu vesnic. Krajina tu má doslova nádech mimozemské scenérie, nebýt těch idylických kokosových palem v pozadí. Pokračujeme poté na pláž k piknikovému obědu ve vesnickém stylu a pak se již vracíme zpátky do přístavu na trajekt.

Bylo v Polynésii dobře, ale už se těšíme na další nevšední ostrov naší cesty. Tasmánie. Tam byl z nás málokdo!

 
 

Tasmánie | Austrálie

AŽ NA SAMÝ KONEC SVĚTA

 

Austrálie
Časový posun oproti Samoe: - 3 hodiny
Počasí: jižní temperátní podzimní   teploty 16°C až 22°C
Tasmánie
 

Samotný konec světa. Tento pojem nejlépe vystihuje často přehlížený ostrov Tasmánie u jižního pobřeží australského kontinentu. Pravá divočina se skalními masívy, malebná horská plesa a kvetoucí alpinské louky na kopcích nad bujnou cizokrajnou horskou vegetací. Liduprázdné končiny kdysi obýval dnes bohužel již vyhubený. predátor, vakovlk tasmánský, místně zvaný tygr. Od třicátých let dvacátého století nebyl už nikdy nikde pozorován, i když každoročně prosakují zvěsti, že snad byl někde letmo spatřen. Sice o tom píší hlavně bulvární listy, je ale dobré být připraven. Rozhodně se tedy vyplatí vyrazit do tasmánské divočiny s aparátem k nahrávce, třeba se tu nakonec světově proslavíme. Naději si ale nedělejme valnou. O vakovlka na Tasmánii ale rozhodně nepřijdeme, a to nejsnadněji na graficky zdařilé etiketě místního piva Cascade Beer.

více...
Tasmánie Tasmánie

Program změna programu vyhrazena

den 15.

Letadlo nabírá směr jihozápad a letíme do neznáma. Už jen samotný pojem Tasmánie v mysli podněcuje divokou představivost, a když se při klesání konečně podíváme pod sebe, vidíme pod křídly letadla nedotčenou krajinu, kam snad ještě noha člověka ještě nikdy nevkročila. Ale kdepak, přistáváme na moderním letišti v Hobartu, do města to máme jen kousek a tak se v pozdním odpoledni ještě stačíme projít po hezky civilizovaném nábřeží a vychutnat si lokální atmosféru. Zalesněné hory se tu tyčí nedaleko, sepětí s přírodou je tak zcela zřetelné. S pintou australského piva na terásce pozorujeme západ slunce a jsme zvědavi, co nám zítřek přinese.

den 16.

Opět máme ranní dilema. Máme si užít městské turistiky v hobartských ulicích či v atraktivním přístavu anebo vyrazíme na výlet?

den 17.

Vnitrozemí Tasmánie by si zasluhovalo týdny, my tolik času nemáme, a tak raději vyrazíme na neméně atraktivní pobřeží a ostrovy. A ochutnáme zde pár lokálních mňamek!

Fakultativní výlety
Tasmánie Tasmánie Tasmánie Tasmánie

Tasmanská divočina
(celodenní s obědem)

Ráno si vyjedeme do blízkého národního parku Mount Field. Zastavujeme u Russellova vodopádu, pralesní krajina je tu v okolí jak z Jurského parku, snad na nás tedy za stromovou kapradinou nejukne nějaký hladový Tyrannosaurus. Anebo že by tasmánský vakovlk. To by byl sólokapr! Ale nedělejme si naděje. Raději popojedeme do rezervace Bonorong, kde se setkáme s jinými zástupci tasmánské fauny. Ďábel medvědovitý nebo také tasmánský čert, to zní výhružně. A přitom je to docela roztomilé zvířátko. Dokonce se stalo symbolem tasmánské přírody. Tak si jej zde užijeme, společně s klokany, wombaty, ježury, kakadu a dalšími podivnými australskými živočichy. Na oběd se zastavíme v pitoreskním Richmondu a odpoledne nás čeká výjezd na hobartskou dominantu, horu Mount Wellington s úžasnými výhledy.

Tasmanské delikatesy ostrova Bruny
(celodenní s obědem)

Odjíždíme ráno do malého městečka Kettering a trajektem přejíždíme na ostrov Bruny. Ostrov sestává ze dvou částí, spojených písečnou kosou, a vyhlídka na tuto scenérii bude naší první zastávkou na kopečku Truganini. Pokračujeme k doleritovým útesům národního parku a k scénickému majáku. Poté zastavujeme na ochutnávku věhlasných ústřic, prý nejlepších na jižní polokouli. A nabídka ostrova není u konce, místní včely prý dělají ten nejlepší med na světě. Tož ochutnáme! A i včely při pilné práci tu spatříme. A pokud nebylo sladkého u medaře příliš, máme zde také čokoládovnu. Další degustace! A co sýry? Ty jsou zde výtečné. Sem s nimi, sýrařská farma je opodál. Má tedy smysl ještě zastavovat na oběd? Ale ano! Tasmanské jehněčí či lososi, to je panečku něco! Po obědě si trochu vydechneme v Adventure Bay, že by nám v zátoce zase vyhládlo? Místní sušenky u pekaře jsou též vyhlášené. Takže už nám nezbývá trochu se projít po divokém lese na svazích hory Mangana a vraťme se zpět do Hobartu. Na dobrou večeři!

 
 

Bali & Komodo | Indonésie

GAMELANY A JEŠTĚŘI

 

Bali
Časový posun oproti Tasmánii: -2 hodiny
Počasí: tropické  teploty 25°C až 32°C
Bali
 

Mazlivě něžným názvem Nusantara označují domorodci své gigantické souostroví tisíců ostrovů a ostrůvků. K jejich důkladnému poznání se vyžaduje několik lidských životů. Naštěstí zrovna obyvatelé ostrova Bali jich mají díky hinduistické víře neomezené množství, mohou tedy poznávat do libosti. Ale i kdyby se většina z nich narodila milionkráte za sebou, nikam na jiný ostrov nepojedou. A proč? Protože když se jich zeptáte na jejich představu ráje, který mají ve svých naukách i hinduisté, a kde duchovní podstata člověka, átmán, dlí mezi zrozeními, pokud se tedy v předešlém životě jejich pozemská osoba chovala dobře a má dobrou karmu, tak na takovouto otázku vám každý Balijec odpoví zcela jednoznačně. Jak vypadá ráj? No přesně jako Bali! Kam by se tedy Balijec jinam handrkoval.

více...
Bali Bali

Program změna programu vyhrazena

den 18.

Lehce podzimní nálady Tasmánie jsme si užili do sytosti, nastal čas vrátit se do tropů. Odlétáme přes rozsáhlý a pustý australský kontinent na sever, čeká nás kouzelné místo. Bali. Legendární ostrov, který přitahoval umělce již před sto lety, na své atraktivitě neztratil nic, ba naopak. Nezapomenutelné tóny gamelanového orchestru, batika, vytříbené dřevořezby, práce s kamenem. Umělecké projevy balijských řemeslníku na každém kroku, to bude krása. Už se těšíme!

den 19.

Probouzíme se na Bali. Všude kolem nás je cítit ta pravá exotická atmosféra, kterou ještě umocňuje prostředí našeho parádního hotelu. Můžeme samozřejmě relaxovat a využít všechny jeho vymoženosti, ale nebyla by škoda náš ostrov neprozkoumat? Vydáte se s námi na "božský" výlet?

den 20.

Včera byl zážitky nabitý den, viděli a zažili jsme toho opravdu hodně. Bali nás rozhodně nezklamalo, a to nás naše hlavní atrakce v rozsáhlém souostroví Indonésie teprve čeká. Pravěcí ještěři v národním parku Komodo!!! Jeden z vrcholů naší cesty je tu!, náročný, ale nezapomenutelný.

Fakultativní výlety
Bali Bali Bali Bali Bali
 

Ostrov miliónů bohů
(celodenní výlet s obědem)

Nastal čas vydat se k horám! Bali tradičně uznává jen dvě světové strany, k horám a k moři. Moře je sídlem oblud, hory jsou sídlem bohů. Mořské obludy nás ale neděsí, máme je rádi, zvláště na talíři, však se při vzpomínce na včerejší korýše ještě s chutí olízneme, ale sídla bohů, to zní lákavě. Vyjíždíme tedy do vnitrozemí, úzké silničky nás vedou mezi sytě zelenými rýžovišti do malebného Ubudu. Zdejší trh překypuje exotikou a řemeslným umem. Pokračujeme dále, k jednomu z typických hinduistických chrámů, vkusné pagody tu symbolizují mytickou horu Meru ve středu vesmíru. A pak nás čeká dlouhý výjezd na okraj obří sopečné kaldery. Kintamani, jak se místo jmenuje, nám předvádí úžasnou scenérií stále činné sopky Batur, kráterového jezera a ostrých srázů s hustou vegetací. Na závěr nás pak čeká mateřský chrám celého ostrova, Pura Besakih, přímo do svatyní nemůžeme, ale rozsáhlý chrámový okrsek s tyčícími se pagodami si alespoň obejdeme. A s povinnými sarongy kolem pasu se pak na závěr vyfotografujeme, i s vysokou sopkou Gunung Agung nad věžemi chrámu. Snad nám bohové balijští dopřejí na ostrově krásně strávený čas!

Komodo - cesta do pravěku
(celodenní letecký výlet s obědem)

Bývaly doby, kdy naší planetu ovládali velcí ještěři. Už milióny let je tomu jinak, éra plazů úderem jediného meteoritu náhle skončila. Ale až na jednu malou výjimku: ostrůvky Komodo a Rinca. Zde u pobřeží velkého ostrova Flores pravěké poměry trvají a souš tu stále ovládají ohromní plazi jak na obrázcích Zdeňka Buriana. Proslavení varani komodští. Veleještěři zde tvoří vrchol potravního řetězce a mezi svoji kořist dokáži zahrnout občas dokonce i nás. Navštívíme tedy jednu z posledních nefalšovaných divočin planety. Varani snad nebudou zrovna tolik při chuti, navíc se na plazy vypravíme v doprovodu strážců rezervace, ale obezřetnost bude jistě na místě a nějaký ten adrenalin se též vyplaví. Přivezeme si zážitky jak z onoho dětského filmu o cestě do pravěku, který nám kdysi promítali na školních představeních. Tady se bez filmařských triků zcela obejdeme, ještěři nám tu kráčí před očima. Bonusem nám dále bude samotná cesta na Flores: přelet kolem spící sopky Tambora na Sumbawě, jejíž výbuch v době Napoleona byl jedním z vůbec největších v dosavadní historii lidstva. Na místě samotném nás kromě ještěrů čekají úžasné přírodní scenérie, nádherné šnorchlování na opuštěných plážích a atmosféra nedotčeně divokého konce světa.

 
 

Kuala Lumpur | Malajsie

VŠECHNY BARVY ASIE

 

Malajsie
Časový posun oproti Bali: - 2 hodiny
Počasí: tropické humidní  teploty 25°C až 32°C
Malajsie
 

Nevábně bahnitý soutok malých říček Klang a Gombak byl před dvěma stovkami let tuctovým zákoutím lesní divočiny, jakých tehdejší Malajsko ve svých nedozírných pralesích nabízelo nespočet. A které znali v nejlepším případě jen kolem procházející tapíři. Či tygr. Objev ložisek cínu v polovině devatenáctého století však do nitra pralesa přilákal osadníky; rádžou Abdulláhem tehdy najatá hrstka Číňanů dorazila k soutoku a založila zde nuznou osadu s několika obchůdky pro prospektory. Divoké poměry v osadě odrážel i pochmurný malajský název: Blátivé ústí neboli Kuala Lumpur.

Toto sousloví, exoticky až mazlivě znějící slůvka Kuala Lumpur, dnes ovšem vyvolává představy všeho jiného než bědných poměrů v nehostinném pralese. Jedno z nejblyštivějších asijských měst, do něhož se za ty necelé dvě stovky let proměnila tehdejší čínská osada z dřevěnic, je synonymem luxusu, avantgardy, vizionářství a technologického rozvoje. Ohromující rozvoj Malajsie, která se vyhoupla mezi pověstné asijské tygry, je na tváři města znát více než výrazně.

více...
Malajsie Malajsie

Program změna programu vyhrazena

den 21.

Přírody jsme si za pár posledních dnů užili až až, chtělo by to zase nějaké město. A to ne jen tak ledajaké, rovnou fascinující metropoli kulturně nesmírně pestré Malajsie. Byť formálně Kuala Lumpur hlavním městem není, tím je nedaleká nově vybudovaná Putra Jaya. Po stránce atraktivity však hlavním městem zůstává.

Přistáváme na moderním letišti v Sepangu a po luxusní autostrádě míříme do centra. Lákadel je tu tolik, že bychom večer zaskočili do nějaké vytříbené restaurace? Či na pouliční nudlačku u stánku za rohem? Ať tak nebo tak, chuťové pohárky si užijí. Jsme v Asii, a tady je vlastně nejlépe! Nejen kulinářsky.

den 22.

Den můžeme strávit nákupy či povalečským lelkováním po městě. Anebo se vydáme společně na organizovaný výlet?

Fakultativní výlety
Malajsie Malajsie

Fascinující megapolis Kuala Lumpur
(celodenní s obědem)

Dnes se tu trochu po městě porozhlédneme, a začneme řádně zespodu, z podzemí. Jeskyně Batu s tamilskými hinduistickými chrámečky patří k hojně fotografovaným výjevům, a to po právu. To je exotiky! A pokračovat v prohlídce budeme pořádně z výšky. Z pekelných hlubin až téměř do nebeských výšin, to jsou kontrasty! Ikonické dvojvěží mrakodrapů Petronas se stalo jedním ze symbolů architektonického a technického rozvoje konce dvacátého století. Věže už nejsou na světě nejvyšší, svoji vytříbenou krásu si uchovávají nadále. Vyjíždíme na vyhlídkovou plošinu a pod námi leží téměř celé Kuala Lumpur. Přesouváme se poté do Čínské čtvrti, to je záplava chutí a vůní až nezvyklých. Čas k obědu v příjemné restauraci nastal, dáme tedy jídlo po čínsku, tamilsku, malajsku, britsku či jinak? Cokoliv, vždy to bude volba dobrá! Odpoledne zavítáme na náměstí Merdeka s perlami koloniální architektury a k nádraží, postaveném Brity v rádžasthánském stylu. Pozornost budeme věnovat i paláci Istana Negara, sídlu malajsijského krále. Prohlídku města pak zakončíme u moderní mešity Masjid Negara.

A co s večerem. Luxusní restaurace s výhledem na město či stánek s pouličními pochutinami na ulici naproti. Obě varianty nemají chybu.

 

Maledivy

SLADKÝ ŽIVOT V OCEÁNU

 

Maledivy
Časový posun oproti Kuala Lumpur: - 3 hodiny
Počasí: tropické  teploty 27°C až 30°C
Maledivy
 

Název souostroví Malediv nám okamžitě navozuje náladu luxusně strávené dovolené v tom pravém tropickém mořském ráji. Skloněná kokosová palma, zářivě bílý písek a pestrobarevné korálové ryby. Vlahá laguna a snad všechny myslitelné odstíny modré: tyrkysová, azurová, temně modrá a mnohé další. Luxusní bungalov, exoticky míchaný nápoj a vybrané mořské lahůdky. Idyla a ráj to na pohled!

více...

Program změna programu vyhrazena

den 23.

Klokotu města jsme si užili, jen co je pravda. Sedáme do našeho letadla a vydáváme se na západ. Čeká nás kouzelný svět atolů, Maledivy. Padne-li toto slovo, nebývá potřeba již dodat nic více. Luxus, krása a exkluzivita, to je samosebou. Vítá nás letiště uprostřed oceánu, přestupujeme na hydroplán a zanedlouho vystupujeme na molu našeho ostrůvku. Je stále ještě odpoledne, tak před prvou večeří ještě rychle zaskočíme do teplého oceánu. Ponořením do mořské vody se zároveň vnoříme do sladkého ostrovního života nicnedělání, kde čas ubíhá pozvolna a všechny radosti světa máme na dosah ruky, nádhernou lagunu především.

den 24.

Při ranní procházce před snídaní si projdeme pláž kolem celého ostrova, dlouhá cesta to nebude, za chvíli jsme zase na místě před naším bungalovem. Malým se jeví náš ostrůvek, pláž je nádherná, moře kolem prvotřídní, šnorchlování je možné hned u našeho bungalovu, co více si přát? Můžeme si ale zpestřit pobyt několikahodinovým výletem na moře, na rybolov, na šnorchlování či na koupání na opuštěné písečné kose uprostřed oceánu! Zde teprve budeme, jak ti robinzoni uprostřed oceánu! A pak zase rychle zpátky do luxusu našeho hotelu!

den 25.

A zase celý den uvolněný pobyt v pohádkovém prostředí! Na tyto dva dny mořské rekreace budeme dlouho vzpomínat, to si sdělujeme u přípitku na závěrečné slavnostní večeři.

den 26.

Východ slunce nás patrně zastihne ve vodě, vždyť to máme z bungalovu do laguny jen pár kroků, tak jak lépe začít den, než pár tempy? Sůl z plavek si vypereme až doma. Nastupujeme na molo, poslední nádechy zdravého a solemi nasyceného mořského vzduchu a odlétáme hydroplánem do Malé. A dále na západ, domů.

A pak už jen pohodlný let v osvědčené sedačce našeho letounu na západ, smutno nám být nemusí. Do soukromého letadla snad brzy sedneme znovu a vydáme se za dalšími krásami naší modré planety!