Cesta kolem světa 2024

Aruba | Brazílie | Chile | Velikonoční ostrov | Francouzská Polynésie | Papua - Nová Guinea | Filipíny | Macao | Hongkong | Indie

Destinace

 

Aruba

Štastný to ostrov.
Aruba
Časový posun oproti Praze: -5 hodin
Počasí: aridní tropické: teploty 28°C až 33°C
Aruba
 

Na první pohled zdánlivě nenápadný a po holandsku hezky plochý ostrov je bezpochyby jedním z nejpřívětivějších koutů Nizozemských Antil. A pokud jej příroda, ostatně stejně jako jeho mateřskou zemi, ochudila o malebné kopcovité scenérie a nebetyčné štíty velehor, o to více ostrovu dopřála zrovna v té kategorii, kterou ocení každý milovník moře a jeho krás. Alabastrově bělostný písek zde doslova bosé nohy hladí, ostré plážové světlo až píchá do očí a tyrkysové vlny teplého moře svlažují tropickým žárem rozpálenou pokožku. Po plážích se tu a tam brodí nádherní růžoví plameňáci, kteří jsou jedním ze symbolů ostrova. Karibská idylka to na pohled!

více...
Aruba Aruba Aruba

Program změna programu vyhrazena

den 1.

Dny se už prodlužují, zima ale ještě ve středu Evropy zdaleka neskončila, před námi je dlouhé a často nepříjemně sychravé jaro, do letní pohody daleko. Na lyžařské radovánky to už na horách není, zahrádka se nám dosud neprobudila, a tak je jen dobře, že klimatické mezidobí přečkáme v končinách s podnebím výrazně příznivějším.

Ráno jsme již ani dospat nemohli, natěšeni se scházíme na ruzyňském letišti, nasedáme do našeho pohodlného soukromého letounu a s prvotřídními službami na palubě nám dlouhý let do prosluněného Karibiku rychle uběhne. Před západem slunce vystupujeme na prázdninovém ostrově Aruba. Celoročně příznivé klima z ostrova učinilo jeden z nejoblíbenějších dovolenkových cílů Karibiku, holandská uvolněnost a volnomyšlenkářství ostrovu dodává kouzlo, pro které jej vyhledává stále více návštěvníků.

Prvý karibský koktejl a lehké posezení v hebkém písku na pláži pod hvězdnatou oblohou. Před námi je úžasná cesta, o které většina obyvatel této planety může jenom snít. A kam že to vlastně jedeme? Přeci kolem světa, kolik cestovatelů před námi vlastně ten náš kulatý svět obletělo či obeplulo kolem dokola? Pár jmen nám na mysli vytane: Fernão de Magalhães, Jeanne Baretová, Jurij Gagarin či John Glenn, to byli v té dané kategorii průkopníků ti první. A kolik bylo těch dalších?

Až budeme za více jak tři týdny zase vystupovat, obohaceni novými zážitky, zařadíme se do elitního klubu cestovatelů kolem zeměkoule, kteří se na vlastní kůži přesvědčili, že ten dodatek ke slůvku země, slůvko koule, je zcela výstižný a pravdivý.

To bude dovolená, jak má být!

den 2.

Probouzíme se do prosluněného arubského rána, volný den k načerpání sil po celoročním shonu nám přijde vhod. Tyrkysové moře už od rána láká ke svlažení a tak strávíme příjemný den sladkým nicneděláním a relaxací. Zasloužíme si to!

den 3.

Dnes by to chtělo den zpestřit a tak můžeme vyrazit na polodenní plavbu katamaránem. Katamarán tak již nějak ke Karibiku patří, neprojet se na katamaránu, když už jsme zde, to je jako zajít k Flekům a nedat si pivo, že?

Fakultativní výlety
Aruba5

Plavba podél Aruby (polodenní výlet)

Od snídaně sledujeme, kterak se k naší pláži přibližuje velký katamarán. Ano, je to ten náš. Nastupujeme, vůbec nám nevadí, že se trochu brodíme skoro až po pás, a vyrážíme podél pobřeží. Plochý ostrov nenabízí moc vertikálních scenérií, zato barvy moře jsou uchvacující, kolik jen odstínů tyrkysu na světě existuje. Zastavujeme na šnorchlování na útesu Arashi a nad vrakem německé lodě Antilla, z barev korálových ryb nám oči v potápěčské mace jen přecházejí. Dobré nápoje na palubě a rytmy kreolské hudby v typickém arubské improvizovaném stylu nás dnes zahřejí více než žhavé karibské slunce.

A odpoledne trávíme opět na bělostné pláži před naším hotelem, která se už včera tak osvědčila. Den pak zakončíme po karibsku dobrým míchaným drinkem v hotelovém baru a letmým pohledem k jihu. Tam za vodou je Brazílie, naše zítřejší zastávka.

 
 

Iguaçu | Brazílie

Divukrásné velké vody.
Brazílie
Časový posun oproti Arubě: +1 hodina
Počasí: letní subtropické: teploty 20°C až 30°C
Brazílie
 

Jeden z největších přírodních divů naší planety, vodopády Iguaçu, leží na stejnojmenné řece na brazilsko-argentinské hranici. Oblíbené místní úsloví říká, že vodopády jsou vyšší než Niagara, širší než Viktoriny vodopády a jejich krása rozhodně předčí obé dohromady. Téměř tři stovky ramen, spadajících přes dva stupně čedičového příkrovu a rozprostřené na téměř tříkilometrové délce, vytvářejí s okolní bujnou zelení paranského pralesa nádherný barevný kontrast bělostně zpěněných vod a zelených tónů okolní bujné tropické přírody.

více...
Brazílie Brazílie

Program změna programu vyhrazena

den 4.

Ráno ještě rychle před snídaní do moře. Pár temp, na snídani a pak už přes moře míříme nad ohromnou pánev Amazonie. Kam se z letadla podíváme, všude jenom prales. Než se nadějeme, sedáme na letišti ve Foz do Iguaçu. Krátká cesta do hotelu, prvá caipirinha na uvítanou a jsme v Brazílii. Před letním západem slunce se ještě projdeme podél brazilské strany vodopádů. I když jsme už viděli obrázky, realita je přeci jenom silnější, hukot vodopádů ohlušující a aby té majestátnosti nebylo příliš, pod nohami nám pobíhají roztomilí nosálové. Dobrá brazilská večeře s pečenými masy a bude se nám dobře spát, doléhá k nám zdáli hukot. Už se těšíme na zítřejší argentinskou stranu.

den 5.

Ráno vstáváme natěšeni, celý den strávíme u přírodního divu světa, a to ne ledasjakého. Poctivá brazilská snídaně, tolik podobná středoevropské, včetně bábovek, a jedeme!

A po návratu do Brazílie si u hotelového drinku říkáme, že jsme si ten dnešní den u vodopádů opravdu užili.

den 6.

Luxus koloniálního prostředí hotelu je lákavý, ale chceme toho vidět ještě více, a tak můžeme vyrazit na několik kratších akcí:

 

Fakultativní výlety
Brazílie Brazílie

Vodopády z Argentinské strany (celodenní s obědem)

Odjíždíme přes most Tancreda Nevese přes rokli řeky Iguaçu a přes celnici a jsme v Argentině! Pár kilometrů pralesem k národnímu parku a už jsme tu. Turistickým vláčkem míříme k samému srdci vodopádů, k Ďáblovu chřtánu, kam docházíme po ocelových lávkách. Ještě, že je tu pevné zábradlí, při pohledu na tuny vody mizící v bezedných hlubinách se nám lehce a tak příjemně podlamují kolena. Rychlá fotografie na památku, než nás vodní tříšť pohltí, a honem dále. Horní trasa, dolní trasa, spousty nevšedních pohledů a panoramat, a než se nadějeme, pod vodopády nasedáme na jízdu motorovou lodí, která jen pro nás bude v kategorii muy especial: přímo do vodní tříště. Ještě, že jsme vyfasovali nepromokavé vaky a svlékli se do plavek! Vodopády padají téměř až na nás, tomu se říká zážitek přímo na vlastní kůži. Po krátké plavbě kaňonem se převlékáme do suchého a na korbě pralesního náklaďáčku se rozhlížíme, zda na nás z porostu nejukne jaguár. Bylo by to ohromné štěstí, ale co kdyby!?!

Helikoptérou nad vodopády 

Krásu vodopádů doceníme pouze v komplexním pohledu, zhlédli jsme je z brazilské i argentinské strany, pohledu z ptačí perspektiv se však nic nevyrovná. Heliport je od hotelu nedaleko, tak vzhůru nad vodopády! To budou panečku záběry!

Za technickým divem světa (polodenní s obědem)

Včera nás ohromil přírodní div světa, dnes zhlédneme div technický. Druhá největší a nejvýkonnější světová hydroelektrárna Itaipú je impozantní stavbou, zhlédneme ji rovnou z obou břehů řeky Paraná, jak brazilského tak i paraguayského, a vkročíme i do impresivních útrob vodního díla.

Churrascaria Rafain (tradiční večeře)

Co by to bylo za pobyt v Brazílii, kdybychom si neužili pravé brazilské churrascarie. Brazilci mají rádi pospolitost, churrascarie tedy bývají poněkud hřmotné, výběr jídel a hlavně brazilských mas je obrovský a vše zde doprovází jedinečný kulturní program s folklórem Trojmezí: paraguayská harfa a tance se džbány, argentinské tango, ochutnávka další jihoamerické hudební směsi: mexičtí el mariachi i obligátní andské flétny a na závěr to nejlepší: rej brazilské karnevalové samby se svůdnými mulatkami a nádhernými kostýmy. Viva la Brasil!

 
 

Santiago de Chile | Chile

Svůdná metropole pod Andami.
Chile
Časový posun oproti Foz do Iguaçu: žádný
Počasí: letní mediteránní: teploty 18°C až 24°C
Chile
 

Chilská metropole mezi nesčetnými přírodními lákadly nezvykle podlouhlé země u jižního Pacifiku vyniká. Prvotřídní krajinářské scenérie, kterých je Chile plné, by tu pochopitelně byly též, panorama mrakodrapů na pozadí zasněžených And je vskutku mimořádné, ale to hlavní, co návštěvníky do Santiaga de Chile přitahuje je široká nabídka atrakcí městské turistiky.

více...
Chile Chile

Program změna programu vyhrazena

den 7.

Loučíme se s Brazílií a míříme přímo na západ. Přelétáme rovinaté oblasti argentinského Chaca, zanedlouho se pod námi objevují zasněžené štíty, jsou to Andy. Snad uvidíme i legendární Aconcaguu, měla by být někde po pravoboku. Než se na tu horskou nádheru vynadíváme, již klesáme do chilského Santiaga. Po třech nocích na haciendě v pralese nás moderní velkoměsto vysloveně zaujme. Po příletu rychle do ulic a užít si městské turistiky, vysoké kultury, kavárenského povalečství a hříšného debužírování. Nabídka Santiaga de Chile je ve všech uvedených aspektech více než rozsáhlá!

den 8.

Santiago de Chile nám toho nabízí tolik, ale i okolí města je lákavé. Na lyžovačku v Andách je ještě brzy, teprve končí léto, začíná ale zrovna doba vinobraní. Chile a víno, to patří k sobě. Vyjedeme si tedy na návštěvu věhlasných chilských vinic?

Fakultativní výlety
Chile Chile

Vinohrady pod Andami (celodenní s obědem)

Chile dnes patří mezi vinařské velmoci. Nebývalo tomu tak odjakživa, španělská koloniální vláda se na produkci vína v koloniích dívala nevraživě, víno se muselo dovážet ze vzdáleného Iberského poloostrova a dlouhá cesta kvalitě nepřidala. Není divu, že kolonisté dávali přednost kořalce. Teprve po získání nezávislosti padla úřední omezení a místní velcí zemědělci se vrhli na pěstování vinné révy po vzoru francouzských mistrů vinařů. A příroda jim zde pomohla, klima údolí Maipo se někdy přirovnává ke kombinaci přímořského podnebí francouzského Bordeaux a slunné Kalifornie. Koncem devatenáctého století zde vznikla řada velkých vinařství, díky tehdejším dopravním i politickým omezením byla většina produkce určena jen pro domácí trh. Od osmdesátých let minulého století pak chilská vína začala dobývat svět a názvy lokálních vinařství jsou důvěrně známa someliérům i konzumentům po celém světě. Navštívíme tedy tři vybrané vinařské podniky v údolí Maipo a degustujeme z odrůd ze zdejších vinohradů. Bude chuťovým vítězem ikonická odrůda Carménère?

 
 

Velikonoční ostrov

Tajuplný ostrov v Pacifiku.
Velikonoční ostrov
Časový posun oproti Santiagu: -3 hodiny
Počasí: tropické oceánské: teploty 20°C až 28°C
Velikonoční ostrov
 

Rapa Nui. Fantazii jitřící kousíček souše v nekonečném prostoru oceánu. Polynéská kultura, jež se po dlouhá staletí vyvíjela v naprosté izolaci a které příroda nenastavila zrovna vlídnou tvář, zde dosáhla nevídaných civilizačních vrcholů: světoznámé jsou sochy moai, probodávající svými upřenými pohledy z korálových očí vnitrozemí ostrova, svatyně ahu s nastoupenými řadami moai a vrchol civilizačního vývoje Polynésie: dosud nerozluštěné písmo rongo rongo na vzácných dřevěných tabulkách.

více...
Velikonoční ostrov Velikonoční ostrov

Program změna programu vyhrazena

den 9.

Zasněžené Andy a jihoamerickou pevninu necháváme za zádí našeho letounu, a míříme nad Tichý oceán. V ohromujících prostorách Pacifiku si připadáme až ztraceni, kapitán však zkušeně nachází onen nepatrný kousek souše, zvaný Rapa Nui. Jsme v Polynésii! Málokteré místo na světě se dá považovat za svatý grál cestovatelství tak, jako tajemný a opuštěný Velikonoční ostrov.

Přistáváme na letišti Mataveri, náš hotel je vzdálen jen pět minut jízdy, takže za chvíli si již můžeme v pohodlí přímo z hotelové terasy vychutnat barvitý západ slunce nad Pacifikem, nejlépe se sklenkou dobrého vína z některé z vinic, jež jsme včera v Chile navštívili, či se sklenkou národního pisca sour.

den 10.

Budeme dnes jen tak relaxovat u bazénu v úžasném voňavém ovzduší oceánu anebo se vydáme na obhlídku mimořádně zajímavého ostrova? A na výběr máme rovnou dvě možnosti: klasický okruh či méně navštěvované západní pobřeží s aktivním výstupem po travnatých pláních vzhůru na nejvyšší horu ostrova, Terevaku.

V podvečer na hotelové terase hledíme k západnímu horizontu a představujeme si, čím nás ohromí zítra další klenot Polynésie, rajská Bora Bora. Že bychom zítra opět nemohli dospat rána?

Fakultativní výlety
Velikonoční ostrov Velikonoční ostrov

Tajemný Velikonoční ostrov (celodenní s obědem)

Zase pomalu nemůžeme dospat, vždyť nás dnes čeká sen mnoha cestovatelů. Ne každému se splnil, my patříme k těm šťastným! Odjíždíme natěšeni nejdříve k blízkému ceremoniálnímu komplexu Tahai, kde se nachází jediná z moai Velikonočního ostrova, jež byla kompletně restaurována včetně korálových očí. Pokračujeme k nerestaurovanému ahu Vaihu s volně ležícími povalenými sochami a klobouky pukao z červené lávy, takto vypadaly všechna ahu po rozbrojích mezi ostrovními kmeny. Nejhorší je občanská válka, následky obvykle přetrvávají generace. Toto poučení platilo v historii vždy. Pokračujeme na svah sopky Rano Raraku, kde jsou dochovány ještě nedokončené sochy moai, hledící netradičně ven z ostrova, mezi nimi i nejvyšší moai Velikonočního ostrova a neobvyklá vousatá moai tukuturi v klečící poloze. Odjíždíme dále k velkému ahu Tongariki s 15 moai, u vchodu do areálu stojí menší opuštěná socha, na níž v roce 1986 zkoušel inženýr Pavel Pavel její kývavé rozchození. Před obědem zastavujeme ještě na místě Ahu Te Pito Kura, považovaném za střed světa, a pak již na jediné pláži ostrova, na Anakeně, nás čeká pod palmami piknikový oběd. Odpoledne vyjíždíme ke kráteru Rano Kau s ceremoniální vesnicí Orongo, střediska kultu Ptačího muže, výhled po široširém oceánu je úchvatný.

Opuštěné krásy Západního pobřeží (celodenní s obědem)

Odjíždíme ráno do středu ostrova do Vaitey a vycházíme do přírody. Kolem opuštěné moai Hanuanuamea pěšky stoupáme k vrcholu Terevaky, odkud se nám naskýtá úžasný panoramatický rozhled po ostrově. Sestupujeme dolů k Ahu Akivi a dále k západnímu pobřeží a scénickou cestou přes lávové tunely Ana Te Pora a Ana Kakenga se vracíme do Hangaroy, kde nás čeká pozdní oběd v místní stylové hospůdce.

 
 

Bora Bora | Francouzská Polynésie

Tyrkysový ráj jižních moří.
Francouzská Polynésie
Časový posun oproti Velikonočnímu ostrovu: -5 hodin
Počasí: tropické: teploty 24°C až 32°C
Francouzská Polynésie
 

Název Bora Bora vždy jitří fantazii a podněcuje bujnou představivost. Ráj jižních moří kdesi na druhé straně naší planety patří k vůbec nejluxusnějším turistickým destinacím světa. Zvláště od šedesátých let byla Bora Bora vyhledávána hollywoodskou smetánkou a mezinárodními celebritami. Kdo něco ve světě znamenal, musel se objevit v kouzelném prostředí nádherného ostrova. A jistě nelitoval, zážitky zůstaly na celý život.

více...
Francouzská Polynésie Francouzská Polynésie

Program změna programu vyhrazena

den 11.

Odlétáme z Velikonočního ostrova do srdce Polynésie, na Tahiti. Nekonečnou modrou hladinou se kdysi vlnobitím probíjeli na svých vratkých člunech Polynésané, my si dnes letíme v luxusu o jedenáct kilometrů výše. O to víc mají tehdejší odvážní mořeplavci náš obdiv, bez kompasu a pevného bodu nad hlavou dokázali trefit ony nepatrné kousky souše, jež tvoří jižní Tichomoří.

Po příletu na Tahiti a odbavení francouzskými četníky (Crichot dnes sloužit nebude) nasajeme francouzskou prázdninovou atmosféru okořeněnou tichomořským šarmem a přesedáme na menší vrtulové letadlo a v nižší letové hladině odlétáme na 240 km vzdálený ostrov Bora Bora, symbol pozemského ráje.

Pod námi se v temné modři oceánu objevují sytě zelené ostrůvky s lagunami barvy tyrkysu: Mo'orea, Ra'iatea, Taha´a, jména, jež zurčí romantikou a cestovatelským nadšením, let je nám tedy spíše vyhlídkovým zážitkem. Z letiště nás veze katamarán úžasně modravou lagunou na náš motu Piti Aau, který bude po následující tři noci naším domovem.

den 12.

Celodenní lenošení v nádherném prostředí si můžeme dnes zpestřit relaxovanou projížďkou po laguně kolem ostrova se zajímavými zastávkami.

den 13.

Po snídani nás čeká celodenní příjemné lenošení na pláži a v laguně, šnorchly a masky sebou!

Fakultativní výlety
Francouzská Polynésie

Rejnoci a žraloci Polynésie (celodenní s piknikovým obědem)

Po francouzsky vytříbené snídani nasedáme na katamarán a za zvuků ukulele vyplouváme na modravou hladinu. Zastavujeme na mělčině, zelenomodrá barva moře nemůže snad být kýčovitější. Krmení rejnoků je zážitek, a ještě větším dojmem působí plavání se žraloky černoploutvými, při podvodním pohledu z očí do očí žralokům nám běhá i přes tropické teploty lehký mráz po zádech, ale žádné strachy, v ráji přeci žraloci nekoušou. A za chvíli nás čeká malé motu, bělostný písek a oběd v polynéském stylu. A po obědě si stačí vzít šnorchl a otevírá se před námi pestrý svět korálových zahrad a hejn roztodivně barevných ryb. Ani se nám nechce zpět na náš motu, i když nás tam také čeká dost lákadel.

Bloody Mary's (fakultativní večeře)

Den zakončíme stylovou večeří ve vyhlášeném baru Bloody Mary’s, volba aperitivu je jasná, přeci osvěžující koktejl Krvavá Marie a pak již výběr z vynikajících specialit francouzsko-polynéské kuchyně. Čerstvé úlovky jsou vyloženy na stole ve tvaru lodi, nad exotickými rybími druhy nám až oči přecházejí. Prosté stoly restaurace v plážovém písku vyhledávají celebrity, naboso zde můžeme potkat i některé ze zvučných jmen velkého seznamu u vchodu, dnes jsme ale těmi pravými celebritami my!

Návrat noční lodí přes temnou lagunu je nefalšovanou romantikou, přesto jsme rádi, že na rozdíl od dávných polynéských mořeplavců zítra nemusíme sedat do katamaránu společně s naloženými chrochtajícími prasátky a se zásobami na několikatýdenní cestu a že do Melanésie nás dopraví naše pohodlné letadlo. Vždyť jsme v něm už jako doma!

 
 

Port Moresby | Papua Nová Guinea

Na pomezí doby kamenné.
Papua Nová Guinea
Časový posun oproti Taha'a: +20 hodin
Počasí: vlkhé tropické: teploty 24°C až 30°C
Papua Nová Guinea
 

Poslední pravá divočina naší planety jako z dob dávných objevitelů. Neprostupné vnitrozemí se zcela neschůdnými horskými hřbety ukrývalo před okolním světem úrodná údolí, obydlená nesčetnými národy v tisících na sobě nezávislých komunitách. Málokdo se tu vydával za hranice relativního bezpečí svého kmenového či klanového území. Nikdo nikam neodjížděl, nikdo odnikud nepřicházel. Boj o vzácné přírodní zdroje vytrvale doutnal a mezikmenová válka tu byla neustále na spadnutí. Byl to jakýsi ztracený svět, izolovaný ve své svébytnosti. Britské, německé ani australské koloniální pány vnitrozemí druhého největšího ostrova naší planety vůbec nezajímalo. Poslední lidé doby kamenné, nezasaženi okolním světem, si tak žili podle svých starých tradic a zvyklostí, a okolní svět jim mohl být doslova ukradený. A také byl. A leckde i dnes je!

více...
Papua Nová Guinea Papua Nová Guinea

Program změna programu vyhrazena

den 14. - 15.

Trocha ranní rozechvělosti je u snídaně pochopitelná. Letíme dnes do neznáma, do poslední světové divočiny. Když se řekne Papua Nová Guinea, vyvstanou nám před očima pomalovaní divocí domorodci s hliněnými maskami na hlavách a možná i ty obligátní kotle s vařící vodou na přípravu kdovíčeho, raději nedomýšlet. Co nás tedy bude dnes večer v Port Moresby čekat?

Ono to vlastně nebude dnes, ale až zítra, přeletíme mezinárodní datovou hranici a ze západní polokoule se dostaneme na polokouli východní. Z dneška se tak v sekundě stane zítřek.

Opouštíme rajskou Bora Bora, po startu z malého letišťátka se ještě naposledy ohlédneme na tyrkysové barvy ra’iateiské laguny a smaragdové vlny obou nádherných ostrovů, bylo tu tak překrásně! Na nostalgii není ale čas, čeká nás tajuplná Papua Nová Guinea. Přelétáme zpátky na Tahiti, přesedáme do našeho privátního letadla a míříme do tajemné Melanésie. Papua Nová Guinea je destinací pro skutečné znalce.

Dosedáme na letišti v Port Moresby, jedeme do hotelu a večer se již těšíme na zítřek. Bude jistě zajímavý!

den 16.

Na náročnou expedici do vnitrozemí ostrova to dnes nebude, vyrazíme si tedy po hlavním městě, jistě zde bude nevšední exotiky více než dost!

Fakultativní výlety
Papua Nová Guinea

Město tisíce národů (celodenní s obědem)

Žádné jiné město na světě není tak etnicky a kulturně různorodé, jako Port Moresby. Rekordně rozmanitá Papua Nová Guinea je dodnes velmi těžko prostupná, většinu území pokrývají deštné panenské pralesy, terén je členitě neprůchodný a každý kousek lesa patří jinému etniku, bez povolení náčelníka tu tak není radno se jen tak procházet. Zástupci všech místních národů, kmenů a klanů se pak střetávají v hlavním městě, vzájemné dorozumění nesrozumitelných řečí zde umožňuje tok pisin, varianta lidové angličtiny. Port Moresby je moderní město, které v posledních letech prochází výraznou proměnou, často nevzhledná užitková zástavba leží ve scénické rozpoložení na členitém pobřeží Papuánské zátoky a místy je opepřena nějakou architektonickou lahůdkou. Symbolem města je tu futuristicko-folklórní národní parlament ve stylu kmenového mužského domu, spojující etnické prvky různých končin pestrého státu. Poblíž pak leží národní muzeum se sbírkami domorodého umění všech koutů členité země, za pár chvil zde zhlédneme to, co by nám jinak zabralo měsíce náročných expedic. Expozé zdejší přírody nám pak nabídne přírodní park s kasuáry, řadou druhů rajek i s dalšími endemity papuánské přírody. Na závěr prohlídky města jukneme na panorama města z vyhlídky na kopci a projedeme kolem rázovitých čtvrtí na kůlech na mořském pobřeží.

 
 

Boracay | Filipíny

Tropický plážový ráj.
Filipíny
Časový posun oproti Port Moresby: -2 hodiny
Počasí: tropické: teploty 27°C až 32°C
Filipíny
 

Filipíny se od zbytku Asie velmi liší. Původní obyvatelé nebyli před příchodem bělochů součástí žádné pokročile vysoké civilizace, místní kmeny, žijící vesměs v podmínkách doby kamenné, a jejich animistické kulty se tak staly snadnou obětí nově příchozích ideologií dobyvatelů. Dlouhá staletí španělské kolonizace přinesla bigotní katolickou kulturu, vytříbený rum a barokní architekturu koloniálních kostelíků; španělské názvy a vlastní jména jsou všudypřítomná, byť Dona Quijota v originále si tu dnes už přečte málokdo. Několik desetiletí americké okupace zase Filipíny zapojilo do globalizovaného západního světa a projevilo se až fanatickou láskou ostrovanů k všemu světovému a amerikanizovanému: rychlá občerstvení, bujaré noční kluby, volby královen krásy, kasina. Anglicky pak mluví každý.

více...
Filipíny Filipíny Filipíny

Program změna programu vyhrazena

den 17.

Papua Nová Guinea nám nabídla rychlou ochutnávku neuvěřitelné etnografické i biologické rozmanitosti, škoda jen, že na důkladné poznání země je zde potřeba vynaložit více času i úsilí než je tomu jinde obvyklé. I současný cestovatel po zapadlých končinách papuánských se může směle měřit s historickými legendami cestovatelství. Čeká nás země neméně pestrá, rozsáhlé filipínské souostroví, které si místy co do etnografické rozmanitosti, divokosti přírody i scénických krás s Papuou tolik nezadá. Nad neprostupnými horskými hřbety Papuy se už těšíme na tropickou idylu lákavého ostrova Boracay.

Přistáváme na zeleném ostrově Panay, po zemi a lodí vyrážíme k našemu rajskému ostrovu, kde nás čeká opět příjemné plážové nicnedělání.

den 18.

Celý den v hebkých vodách prohřátého Suluského moře přímo pod hotelem či v neméně lákavých vodách moře Sibuyanského na opačné straně ostrůvku, to je ta správná volba na dnešní den! A kdybychom si chtěli ten dnešek zpestřit, můžeme vyrazit na krátký panoramatický let vrtulníkem nad ostrovem.

den 19.

Dnešní den strávíme jen a jen odpočinkem. Čeká nás dokonalý relax v oáze pohodlí a dokonalého servisu našeho špičkového resortu.

Fakultativní výlety
Filipíny

Helikoptérou nad plážemi (krátký výlet)

Proletíme se krátkým dvacetiminutovým letem nad boracayskými plážemi, jedna je hezčí než druhá: White Beach, Bulabog a Puka Shell Beach. V moři pak ze vzduchu vyniká korálový útes Tambisaan a shlédneme i blízké ostrůvky Carabao a Crocodile. Jestli byl pohled z pláže úchvatný, jakým přízviskem nazvat scenérie, které vidíme pod naším vrtulníkem? Nazývat je snad ani nebudeme, výstižné slůvko bychom těžko hledali, stačí je vyfotografovat, ale kdo nám pak uvěří, že je takováto krása vůbec možná?

 
 

Macao

Poklady v deltě perlové řeky.
Macao
Časový posun oproti Boracay: žádný
Počasí: jarní subtropické: teploty 15°C až 22°C
Guam
 

Modré azulejos, červené lampióny s kaligraficky vyvedenými znaky, prejzové střechy se zahnutými rohy, mediteránní ošoupané okenice. Kouř z vonných tyčinek, vůně kadidla v barokním kostele. Konfucius i Ježíš. Macao je unikátní směsicí orientální a západní kultury. Tři sta let portugalské nadvlády skončilo před necelým čtvrt stoletím historickým aktem stažení portugalské vlajky, který nadobro ukončil dlouhou epochu evropské koloniální přítomnosti na asijském kontinentu. Portugalci sem přišli jako první, a jako poslední též odešli. Mnohé zůstalo. Bohaté koloniální dědictví se projevuje v architektuře, gastronomii a mentalitě dodnes.

více...
Macao Macao

Program změna programu vyhrazena

den 20.

Neuchopitelná Čína, složitá starobylá kultura, které zvenčí není lehké porozumět. Naše cesta kolem světa pokračuje do delty Perlové řeky. Megalopole s neuvěřitelnými 120 milióny obyvateli se nepostřehnutelně přelévá přes dávné koloniální hranice britských a portugalských zámořských území. Složitý systém jedné země a více systémů, jazyková a náboženská pestrost a všeobjímající místní pragmatismus daly vzniknout vskutku fascinujícímu světu. Že by takto nějak vypadala budoucnost lidstva? Uvidíme.

Přistáváme v Macau, letadlo přistává kolem nejdelšího mořského mostu naší planety. To je délka! Vystupujeme a rovnou vjíždíme mezi zářící mrakodrapy a blyštivý svět kasin. Kam se hrabe americké Las Vegas, středomořské Monte Carlo či další světová doupata hazardu. Macao všechny hravě strčí do kapsy. Těšit se můžeme nejen na kasina, ale také na staré barokně koloniální centrum a portugalskou radost ze života. Zítra si to tu vychutnáme do alelujá.

den 21.

Café da manhā s portugalskou bábovkou, podobnou už přeci známe z Brazílie, a pak rychle do ulic Macaa! Bude to jistě zajímavé!

Fakultativní výlety
Macao Macao

Neuvěřitelné kontrasty Macaa (polodenní s obědem)

Dopoledne si vyjedeme do historického centra, u ikonických ruin kostela São Paulo si vyfotografujeme spolu s místními klasickou selfie, projdeme se po koloniální ulici Rua Tercena k Praça do Senado, černobílá dlažba je tu stejná jak v Riu na Copacabaně, portugalský styl a šarm se nezapře. Přejedeme k čínskému chrámu A-ma a jsme rázem v jiném světě. Vonné tyčinky a tajuplné tváře čínských božstev, jimž vévodí ochránkyně mořeplavců Ma-cu. A další střih: pokračujeme na vyhlídkovou věž s panoramatem ultramoderní výstavby, jimž dominuje bizarní věž kasina Lisboã. Se sklenkou dobrého portského v ruce a čínskými jídelními hůlkami na stole před námi můžeme u oběda konstatovat, že pestrost Macau rozhodně neschází. A v gastronomii zvláště!

Macao bylo dnes vskutku zajímavé, zítra nás pak čeká další výrazný zeměpisný pojem.

 
 

Hongkong

Asijský tygr ve voňavém přístavu.
Hongkong
Časový posun oproti Macau: žádný
Počasí: jarní subtropické: teploty 15°C až 22°C
Hongkong
 

Málokde na světě máme tak silný pocit, že se nacházíme ve středobodu celé lidské civilizace, jako v tomto fascinujícím velkoměstě nabitém energií. Město s největším počtem mrakodrapů na světě, rušná křižovatka Západu a Východu, dnem a nocí hřmotně pulsující jako jedno z finančních srdcí naší planety, působí na prvonávštěvníka jako šok, jako přelud z jiné dimenze, z jiného časoprostoru. Záplava vůní, kakofonie zvuků a vjemů je až téměř nesnesitelná.

více...
Hongkong Hongkong Hongkong Hongkong

Program změna programu vyhrazena

den 22.

Hongkong, brána Asie, brána Číny. Nikdy nespící a životem klokotající metropole na opačném břehu delty je naším dnešním lákavým cílem.

Ráno si vychutnáme bohatou snídani v našem hotelu v Macau a přestože míříme do další destinace, nečeká nás cesta na letiště! Pohodlným autobusem přejíždíme z Macaa nejdelší most světa přes deltu Perlové řeky a protože jsme v čínských vodách, jedeme spořádaně vpravo. Zanedlouho, již v Hongkongu, se po britsku vracíme na levou stranu ulice, a míříme do Kau-lungu, známějšího pod anglickým přepisem Kowloon. Barvité uličky čínského města jako by vypadly ze starých čínských gangsterek. Jackie Chan tu asi z bočních dveří zrovna nevyskočí, jinak je to tu zcela autentické. Nábřeží s panoramatem mrakodrapů je úchvatné, vyhlídek ale není konec. Pokračujeme na vyhlídku na Victoria’s Peak, a to jsou panoramata, panečku! Oběd bude ve stylu kantonské kuchyně, a bude luxusní, však se tu vaří dobře, kde jinde na světě se rozdávají michelinské hvězdy i v pouličních jídelnách? Odpoledne se krátce podíváme do přístavu Aberdeen a na nějaký ten čínský chrámeček. Zapálíme tyčinky bohyni bohatství a prosperity a pak zpátky do přístavu, do Macaa se tentokráte vracíme rychlolodí.

Dva dny u Perlové řeky byly skutečným náporem na všechny smysly, ale stálo to za to! Intenzita života na plno! Napoleon Bonaparte kdysi dávno, v dobách dočasného úpadku čínské civilizace, prohlásil, že je Čína spícím obrem, který, až se probudí, zatřese světem. Po dvou stech letech od Korsičanova výroku se jeho vize naplnila zcela, Čína je vzhůru a na nohou, a svět se nám pod její váhou otřásá. Té energie, co jsme za ty dva dny v deltě Perlové řeky zhlédli, té tedy bylo. Kam se bude lidská budoucnost ubírat. Čínským směrem? A nezaostáváme my už v té Evropě tak trochu? Myšlenek a úvah se v hlavě rodí mnoho už na zpáteční rychlolodi, bude dobré si je v ústraní trochu utřídit.

Zítra se tedy raději trochu zklidníme. A třeba si i zameditujeme!

 
 

Goa | Indie

Dotek Středomoří v Indii.
Indie
Časový posun oproti Hongkongu: -2 hodiny 30 minut
Počasí: tropické monzunové: teploty 25°C až 34°C
Indie
 

Nejmenší z indických svazových států se od zbytku subkontinentu výrazně liší. Po bývalých pánech, Portugalcích, zde zůstaly nesčetné koloniální barokní kostelíky, římsko-katolické náboženství, prejzové střechy, klikaté úzké uličky, a portugalská jména. Místní kuchyně je kulinářsky zajímavou fúzí mediteránní a indické kuchyně, kterou dokonale doplňuje číše dobrého vína z vnitrozemského Nasiku. Anebo lokální pálenka feni. Ajurvéda, jóga a středomořská ležérnost, místně zvaná susegad, jsou symboly goánského životního stylu, tak odlišného od místy až nesnesitelně hektické Indie.

více...
Indie Indie

Program změna programu vyhrazena

den 23.

Jestli se nám včera zdálo, že je těch Číňanů nějak mnoho, tak naše další destinace nám obyvatel nabízí dokonce ještě více. Indie! Dnes už nejlidnatější světová země Čínu demograficky přednedávnem předehnala. A ekonomicky jde též dopředu. Na rozdíl od tradičně autoritářské Číny je Indie více otevřena světovým vlivům, dlouhá staletí ji ovládaly cizí muslimské dynastie, pak stejně cizí Britové i jiní Evropané; všichni zde zanechali něco svého. Na britském dědictví je snad nejvíce fascinující systém zastupitelské demokracie, fungující v zemi s dvaadvaceti jazyky úředního styku, osmadvaceti státy a stovkami etnik a několika náboženství, a byť vše se po indicku často diskutuje teatrálně, nakonec vždy platí státní motto o jednotě v různorodosti.

Nás tu čeká jeden z nejpopulárnějších koutů Indie, malý pobřežní státeček Goa. Jezdívalo se sem v dobách šedesátých, tehdy to byli hippies hledající uvolněnou atmosféru s dostatkem gandži, dnes sem návštěvníky přitahují pláže a nabídky ajurvédických pobytů a jógy. Tak určitě nějakou tu relaxaci dle tisíciletých postupů v rámci pobytu vyzkoušíme.

Přistáváme v mile kapesním Panadží a tropicky šťavnatou krajinou jedeme přímo do plážového hotelu, už se těšíme na pikantní indické mňamky i na ty vyhlášené procedury!

den 24.

Dnes si užijeme relaxace v luxusu, jaký nám může poskytnout snad jen Indie. Každý z nás je dnes mahárádžou či mahárání, necháme se tedy rozmazlovat. A pokud bychom chtěli juknout na život současné Goy, můžeme vyrazit za poznáním do města.

den 25.

Dnes nás čeká odpočinkový den, kdy budeme v luxusu na poklidné pláži nabírat síly na cestu domů, necháme se hýčkat místními procedurami a se soumrakem se vydáme na naši závěrečnou slavnostní galavečeři.
Dokonalá plážová scenérie i nepřeberné množství skvělého jídla i pití dotváří báječnou atmosféru naší poslední společné večeře na letošní Cestě kolem světa a my si vzájemně sdělujeme dojmy. Byl ten pravý ráj vskutku ve Francouzské Polynésii? Nebo snad na Boracay, Velikonočním ostrově či zde v Indii? Co člověk to názor, diskuze se dostává do obrátek a my tak vlastně celou cestu absolvujeme ještě jednou v našich vzpomínkách. Určitě to není naposledy a vkrádá se otázka, zda není tím rájem nakonec celá ta naše krásná modrá planeta, tak samotná a jediná, opuštěná v nekonečně nehostinných hlubinách nemilosrdného vesmíru.

den 26.

U snídaně si ještě naposledy vychutnáme ten zdejší idylický poklid a pak už zpět do Panadží na letiště. Zážitků je tolik, že bude ještě chvíli trvat, než si je utřídíme, možná jsme se při včerejším hodnocení trochu ukvapili. Vždyť krásné bylo vše.

Při posledním letu se ohlížíme zpět k východu, odkud jsme přiletěli, cíl je však před námi, na západě. Máme stále stejný směr, stále kupředu, a přesto se vracíme, zpátky do výchozího bodu. Domů! Ano, přesvědčili jsme se, že je naše planeta opravdu kulaťoučce kulatá a že všechny cesty vedou nakonec tam, kde začaly.

Není nakonec naše životní cesta podobná?

Fakultativní výlety
Indie

Pouť do staré Goy (celodenní s obědem)

Po snídani vyrážíme do staré Goy. Prvou zastávkou je jeden z divů portugalské architektury, bazilika Bom Jesus, která nejenže je považována ze jedno z nejlepších barokních děl Portugalců v Indii, navíc je to i katolické poutní místo: zde je pohřben slavný apoštol Dálného východu, svatý František Xaverský. Pokračujeme do dalšího kostela s přilehlým klášterem, jež se po navarrském rodákovi jmenuje, a k sídelní katedrále svaté Kateřiny. A aby těch kostelů nebylo přespříliš, zastavíme se v Panadží na dobrý goánský oběd ve stylu pravé katolické kuchyně, a dáme si některou z dobrot, třebas ikonické tradiční goánské vepřové vindalho či chouriço či feijoadu? A oběd spláchneme sklenkou likéru feni z dužiny plodů kešu.