Cesta kolem světa 2020

Katalog Cesty kolem světa 2020 najdete zde.

Svatý Martin | Mexiko | USA - Grand Canyon | Havaj - Kauai | Fidži | Nový Zéland | Austrálie | Guam | Macao, Hongkong | Bahrajn

Mapa CKS 2020

Destinace

Svatý Martin

Šaramantně svobodomyslný Karibik.
Svatý Martin
Časový posun oproti Praze: -5 hodin
Počasí: tropické: teploty 26°C až 29°C
Svatý Martin

Karibik byl kdysi pro objevitele těžkým zklamáním. Bělostné pláže, kýčovitě skloněné palmy a tyrkysově zářivé laguny byly sice překrásné a jistě i v očích conquistadorů vzbuzovaly představu ráje, tyto libé pohledy ale nemohly vyrovnat nedostatek toho nejdůležitějšího, kvůli čemu se na konec světa přicházívalo, a to neodolatelný odlesk kovu nejcennějšího, zlata. Ani zotročitelní divoši na těchto ostrůvcích obvykle nežili v udržitelném množství a pro pěstování plodin se více hodily ty velké ostrovy. A tak řada ostrůvků v nádherném Karibském moři zůstala prakticky nepovšimnuta a o jejich správu se začaly až mnohem později ucházet mocnosti, které zpočátku v novém světě hrály druhé housle.

více...
Svatý Martin Svatý Martin Svatý Martin

Program změna programu vyhrazena

den 1.

Za okny dnes ráno panuje hezké předjaří, která nám dává naději na teplé dny, jenž brzy nastanou. To však bude v našich zeměpisných končinách až za dlouho, my si léto dopřejeme ještě dnes. Scházíme se na terminálu privátních letů v Ruzyni a po prvém přípitku správně vychlazeným šampaňským na palubě našeho privátního letadla odlétáme daleko na západ, do prosluněného Karibiku.

Cesta nám příjemně ubíhá, už se těšíme na ty všechny zážitky, které nás na naší životní cestě potkají. V pozdním odpoledni přistáváme na ostrově svatého Martina a den zahájíme přípitkem na útesu nad mořem, kdy už bude jen na nás, zda zvolíme holandský jalovcový genever či vybrané francouzské víno. Oba nápoje jsou na tomto dvojkulturním ostrově doma. Však si tu pobyt užijeme, jak po francouzsku, tak po holandsku!

den 2.

Smýt zimní únavu a chmury z věčně zatažené oblohy, to je náš úkol pro dnešní den pod rozzářeným karibským sluncem. U snídaně bude ale lépe nastudovat též letový řád blízkého letiště princezny Juliany, byla by škoda, aby nám uniklo přistání některého z obřích letadel. Vždyť na ikonickou pláž Maho to máme z hotelu jen pár metrů. Tak si před přiblížením legendárního Boeingu 747 držme klobouky, ať nás smršť z leteckých motorů nesfoukne! Je to silný zážitek stát jen pár metrů pod podvozkem přistávajícího letounu, pocuchaná frizúra za to nepochybně stojí. A u večeře můžeme vést znalecké hovory o tahu tryskového motoru. Vždyť kdo to zažije takto z blízka, mesdames et meneer?

den 3.

Opět celý volný den, vydáme se zase na pláž dle dnešního leteckého řádu anebo si dopřejeme seznámení s ostrovem?

Fakultativní výlety
Svatý Martin Svatý Martin

SAINT MARTIN – SINT MAARTEN (polodenní s obědem)

Poznejme odlišnosti francouzské a nizozemské části ostrova! Projdeme se po mediterráně pitoreskních uličkách Marigotu a karibsky barvité nákupní zóně Philipsburgu. Zastavíme se na bělostné pláži Grand Case a vrcholem výletu bude výlet malými motorovými čluny, které si sami odřídíme ze zátoky Simpson Bay v nizozemské části až k francouzským břehům. Zde si budeme moci u útesu Creole Rock zašnorchlovat, při troše štěstí potkáme třebas i mořské želvy.

A večer posedíme před hotelem s výhledem na pláž Maho, snad před setměním stihneme alespoň jedno pořádné přistání!

Mexiko | Teotihuacán

Pestrá lákadla Anahuacu.
Mexiko
Časový posun oproti Svatému Martinu: -2 hodiny
Počasí Mexico city:
- subtropické horské: teploty 18°C až 25°C
Mexiko

Náhorní plošina Anahuacu stvořila jednu z největších světových civilizací, Aztécké impérium. Zde kdesi dávno usedl legendární orel na opuncii a začal požírat hada, úkaz, který příchozím kmenům Mexiků vyložili jejich šamani jako příznivý. A měli pravdu. Uprostřed jezernaté krajiny tehdy vyrostl slavný Tenochtitlán. V rozsáhlém údolí, pojmenovaném po jejich kmeni jako Mexiko, vzniklo obří velkoměsto, které později tolik ohromilo španělské conquistadory a kterému se na tehdejší planetě jen máloco vyrovnalo. Stačilo však pár měsíců a bylo po všem. Grandiózní porážka impéria malou hrstkou dobrodruhů dala základ dnešní pestré a atraktivní pospolitosti. Jak praví do kamene vytesaný nápis na mexickém Náměstí tří kultur: “Nebyla to tehdy porážka, ani vítězství, ale bolestivý vznik mestického obyvatelstva, tvořícího Mexiko dneška”.

více...
Mexiko Mexiko

Program změna programu vyhrazena

den 4.

Dnes si dopřejeme ještě jedno líné karibské ráno, i do moře stihneme zaskočit, a pak se vydáme na blízké letiště, z okénka zamáváme plážovým přihlížečům pod námi, mezi nimiž jsme tu ještě včera také postávali, a odlétáme.

Přistáváme doprostřed nekonečného městského mraveniště. Ciudad de México je jedním z největších měst planety, konce ani z letadla nedohlédneme, však těch 25 miliónů lidí nějaké to místo zabere. Cestou do hotelu si opakujeme slovní jazykolam ze školních let zeměpisu: Popocatépetl. Však jsme kouřící siluetu známé sopky viděli před přistáním na obzoru. Sklenka margarity, tequily či mezcalu na přivítanou už se těšíme, co nám Mexiko přichystá. Tak pestrá země, to se jen tak nevidí. Tak snad ještě před spaním nakouknout do ulic a u nějakého stánku si dát jen tak na chuť vyhlášené lidové tacos. A chilli dnes večer šetřit nebudeme, život má mít říz jako ta mexická večeře!

den 5.

Nabídka je na dnes široká. Inu, Mexiko! Zajdeme do některého z muzeí, jen tak se necháme unášet uličním životem gigaměsta, či se vydáme za poznáním okolí?

Fakultativní výlety
Mexiko Mexiko

SRDCE MEXIKA A PYRAMIDY TEOTIHUACANU (celodenní s obědem)

Ráno přejíždíme na Zócalo, střed velkoměsta. Navštívíme prezidentský palác s uchvacujícími malbami Diega Rivery, jukneme do místnosti parlamentu a kolem čestné stráže vycházíme zpět. Slavná barokní katedrála, kde se kdysi vdávala Věra Čáslavská, nám nesmí ujít, krátce se ještě podíváme k základům starých pyramid Tenochtitlánu. Zde musíme zapojit fantazii a vžít se do doby, kdy k vrcholu nemilosrdní kněží vláčeli desítky zajatců, které nahoře čekal krutý osud. Překvapí ovšem, že bývali i dobrovolníci, kteří si nechávali srdce vyříznout s radostí. Z centra pak přejíždíme za město, zastavujeme na dobrý mexický oběd a v odpoledním horském světle nás čekají ohromující pyramidy Teotihuacanu. Obří Pyramida Slunce a subtilnější, ale krásnější Pyramida Měsíce. Tajemný areál, o kterém se toho ví tak málo. O to větší prostor dáme fantazii. A na závěr se ještě zastavíme ve výrobně mezcalu, kdo by to byl řekl, že je agáve tak užitečná rostlina? Ale že jsme si dnes užili Mexika! A zítra nás už budou dráždit zcela jiná lákadla.

Těšíme se už u večeře!

USA | Las Vegas, Grand Canyon

Dva divy Ameriky.
USA
Časový posun oproti Mexiku: -1 hodina
Počasí: subtropické pouštní: teploty 12°C až 25°C
USA

Las Vegas. V pustině Mohavské pouště zářící oáza nablyštěného požitkářství, zasvěcená zde zcela zběsile uctívané svaté trojici: bohatství, zábavě a slávě. Kdo neriskuje, nevyhrává a kdo nevyhrává, tak vlastně nežije. V extravaganci zhmotnělý americký sen, jež jako magnet přitahuje boháče i chudáky. Pohádkové výhry a též legendární ztráty. Nej a nej a nej. Nic jiného neexistuje. Největší hotely světa, nejblýskavější show, největší kasína, nejvyšší výhry. Světově proslulí šéfkuchaři, ty největší hvězdy showbyznysu. Impozantní architektura, kde slovo uměřenost neznají. Nejzářivější místo planety. Superlativy všech superlativů. Přemíra atrakcí, o nichž jsme ani nevěděli, že jsou vůbec možné. Je třeba libo si půjčit v poušti pro zábavu bagr? Pětadvacet hodin denně a osm hodin v týdnu na plný plyn! Las Vegas! Přes čtyřicet miliónů návštěvníků je každoročně vtaženo do této gigantické oázy pokušení a málokdo nepodlehne. Great!

více...
USA USA USA USA

Program změna programu vyhrazena

den 6.

Dnes nás čeká, řekněmež, poměrně obvyklá a frekventovaná trasa. Ze Spojených států mexických do Spojených států amerických. Cesta za snem, bohatstvím a prosperitou. Ne každému se zadaří, ne každý dojde až nakonec své pouti. Naštěstí máme privátní letoun, šplh přes plot či nedůstojné hrabání pod zdí se tedy rozhodně konat nebude. Z paluby letadla ani nepostřehneme rozdíl, poušť přechází v jinou poušť. Ale už jsme ve vysněných Spojených státech. Podivné sukulenty, tetelící se vzduch a daleké obzory. Kulisy pravého amerického westernu. Kde je těch sedm statečných a oprýskaný saloon s vrzajícími létajícími dveřmi? Ne, hombres, to je už v tomto místě dávná minulost. Přistáváme v rozzářeném a nablyštěném Las Vegas. Ubytováváme se v bombastickém hotelu a na rty se nám dere ono americké wow! A což kdybychom po večeři podlehli nějakému tomu pokušení v mezích zákona? K rychlému rozvodu či svatbě asi zrovna moc důvodů mít nebudeme, a tak zkusíme třebas, jak je nám štěstěna nakloněna? Bude platit i zde ono Caesarovo: veni, vidi, vici? A i kdyby ne, veni a vidi tu stačí samo o sobě.

den 7.

Bylo to včera oné civilizační pompéznosti, neónů a nablýskanosti asi jen trochu moc, zklidníme se tedy výletem za jedním z přírodních divů světa. A na výběr máme rovnou dvě varianty:

To jsme si tedy užili přírody. Takže zpátky do blyštivého světa lasvegaských atrakcí.

A že bychom zase pokusili štěstěnu?

Fakultativní výlety
USA USA USA

HELIKOPTÉROU NA ŠAMPAŇSKÝ PIKNIK (polodenní s piknikem)

Přejíždíme na lasvegaský heliport, nahazují se rotory a odlétáme směrem k scenériím Grand Canyonu. Miliardy let geologického vývoje defilují pod námi jako v přírodovědné učebnici, kdo by to byl řekl, že může být stratigrafie tak zábavná? Přistáváme na scénicky vybraném místě a v naprosté divočině se potěšíme piknikem s vybraným šampaňským. Cestou zpět pak z vrtulníku zhlédneme obdivuhodnou Hooverovu přehradní hráz a nedozírné končiny Mohavské pouště.

LETADLEM ZA GEOLOGICKÝM DIVEM SVĚTA (celodenní s obědem)

Z lasvegaského letiště odlétáme scénickým letem až k samotnému jižnímu okraji Grand Canyonu, vychutnáme si z okénka panoramata a přistáváme. Čeká nás jižní okraj této obří jizvy v zemském povrchu. Větší kaňon můžeme zhlédnout jenom na Marsu, to bude až při některé z budoucích cest v edici Kolem Sluneční soustavy. Zdejší panorama nám bohatě stačí. Zastavujeme na klasické vyhlídce Mather Point, obří defilé rozervaných útesů je tu magicky nadpozemské. A snad ještě lepší panorama se nám nabízí na další vyhlídce, na Bright Angel Point. Ještě, že si to můžeme vychutnat při pozvolné procházce po okraji kaňonu, fotoaparáty se zde snad ani nevyplatí vypínat! Z displeje na nás září záběry, za něž by se nestyděla ani obálka National Geographic. Až nám z té vší krásy vyhládlo. Poctivý americký oběd se podává poblíž. A cestou zpátky z letadla zhlédneme divuhodnou Hooverovu přehradní hráz a nedozírné končiny Mohavské pouště.

Havajské ostrovy | Kaua’i

Nejkrásnější smaragd Havaje.
Havajské ostrovy
Časový posun oproti Las Vegas: -2 hodiny
Počasí: subtropické oceánské: teploty 25°C až 28°C
Havajské ostrovy

Stářím zraje nejen dobré víno, ale bezpochyby též oceánské ostrovy Havaje. Nejstarší ostrov archipelagu Kaua’i je skutečně onou černou luxusní perlou na šňůrce polynéských ostrovů Pacifiku. Smaragdové a malebně rozeklané pobřežní útesy nad divokými oceánskými plážemi jsou s oblibou využívány filmaři pro natáčení reklam či filmů s náměty, jež můžeme shrnout pod poněkud otřepaný pojem “tropický ráj”. V nádherném prostředí ostrova Kaua’i tento pojem získává ovšem svoje opodstatnění. Jak by tropický ráj měl vypadat, když ne takto?

více...
Havajské ostrovy Havajské ostrovy

Program změna programu vyhrazena

den 8.

Kam obvykle odsud míří všichni ti šťastlivci, kterým se tu podařilo rozbít bank? Ano, na vysněnou Havaj, synonymum luxusu, romantiky a sladkého života. Americký ráj v té nejryzejší podobě. My jsme dnes v noci v ruletě zrovna nevyhráli, ale to vůbec nevadí! Na sladkou Havaj se těšíme stejně! Sedáme do našeho letounu a vydáváme se daleko na západ, doprostřed největšího oceánu planety. A z řetězce havajských ostrovů vybíráme tentokráte ten nejzazší, nejstarší a patrně nejkrásnější. Kaua’i. Letadlo klesá a pod námi se objevují smaragdové stráně šťavnatě zeleného ostrova. Ne nadarmo to tady mají hollywoodští filmaři tak rádi. Dinosaury jurského parku tu určitě nepotkáme, ke štěstí je ani nepotřebujeme! Zážitků a krásy si užijeme do sytosti. Aloha!

den 9.

Nepodívat se po nejkrásnějším ostrově Havaje, to by byl skutečný hřích. A to se v ráji nesluší, havajští bohové by se jistě zlobili. A jak to dopadá s jejich zlobou, to se přesvědčil kdysi už sám kapitán James Cook na Velkém ostrově Havaje. Takže co po snídani? Malebný ostrov nás čeká, snad sami bohové se chtějí pochlubit, v jakém ráji tu žijí. Mají tu zkrátka havaj!

Poslouchat bohy se obvykle vyplácí a ty havajské zvlášť. Byla to dnes krása, bohové tu mají tu pravou havaj! Polynésie nám toho nabídla opravdu hodně, zítra se přesvědčíme, co na nás čeká v Melanésii!

Fakultativní výlety
Havajské ostrovy Havajské ostrovy

VRTULNÍKEM K NĀ PALI (panoramatický letecký výlet)

Magická slůvka Na Pali v havajštině znamenají vysoké útesy. A ne útesy ledasjaké, divoce rozbrázděné svahy dávného vulkánu se tyčí přes kilometr nad mořskou hladinu. Vyšší útesy nalezneme jen na dalším havajském ostrově Molokai, znalci se však shodují, že právě tyto jsou ty nejhezčí a nejscéničtější. A to na celém světě. Vychutnejme si tedy ty nejkrásnější pobřežní scenérie světa s mimořádnou pláží Honopu a skalním obloukem. A zhlédneme cestou též vodopády a divoká údolí. Jen ti dinosauři budou chybět.

MONUMENTÁLNÍ KRÁSY KAUA’I (polodenní s večeří)

Úchvatná změť roklí a útesů, 900 metrů hluboký zářez, červenavé sopečné horniny a zářivá zeleň. Pastva pro oči a balzám na duši milovníka přírody. Kaňon Waimea je po právu považován za jednu z nejkrásnějších scenérií Havajského souostroví. Cestou ke kaňonu navštívíme také památné místo, kde kdysi prvně přistály legendární plachetnice kapitána Cooka a zastavíme se též na vyhlídce do údolí Kalalau. Je až pozoruhodné, kolik monumentální krásy se vměstnalo na jeden jediný z havajských ostrovů! Vydatný výlet pak zakončíme dobrou večeří!

Fidži

Bělostné pláže černé Melanésie.
Fidži
Časový posun oproti Kaua’i: +22 hodin
Počasí: tropické oceánské: teploty 26°C až 33°C
Fidži

Idyla jižních moří přesně dle gusta holywoodských filmařů. Panenské pláže fidžijských ostrovů vábí lehkým nádechem syrové nedostupnosti. Není to tak dávno, kdy byl vstup na zdejší pláž jasnou zárukou, že se cestovatel ohřeje. Ne na slunci, ale v kotli. Některá folklórní specifika této vzdálené končiny jsou naštěstí dnes již minulostí a v kotlích se nám připravují jen vytříbené lahůdky pro podtržení dokonalé exotické dovolené v jižním Tichomoří.

více...
Fidži Fidži Fidži

Program změna programu vyhrazena

den 10.

Ráno na hotelové terase si dopřejeme příjemnou vytříbenou snídani, jak to mají v Americe rádi, a poté se vydáme užít si další části našeho krásného světa. Polynésie zůstane za námi a čeká nás Melanésie. A také rovnou zítřek.

den 11.

Překonáváme datovou hranici a jsme hned o plný den starší. Ale to nám vůbec nevadí, vždyť jsme si všechny ty krásné dny cestou na západ trochu ponatáhli a nebylo to na škodu. Časoprostor nám dnes vystavil zpětný účet a je to spravedlivé.

Melanésie. Ještě nedávno obávaná část světa, tajemná a tak nedostupná. Pro cestovatele to býval nebezpečný vrchol jejich putování, o němž se psaly tlustospisy a vedly dlouhé přednášky. V případě, že tu cestovatel vůbec přežil. Kapitán Bligh z nechvalně proslavené Bounty se na melanéských ostrovech ani neodvážil přistát. My jsme na tom o poznání lépe. Nikdo nás nevysadil do záchranného člunu a hlavně si přátelské Fidži užijeme do sytosti. Prvé fidžijské posezení u mořské pláže, dobrý povzbuzující drink, že by kava? Káva? Ne, kava krátce. Cože? Dozvíme se zítra při výletu do vnitrozemí.

den 12.

Celý den na hebkém písku, představa je lákavá. Ale pozvání na kavu se v Melanésii neodmítá.

den 13.

Na západním obzoru matně rozeznáváme siluety jakýchsi tajuplných ostrůvků. Dnes odhalíme, co za krásy skrývají!

Dneska to byla čistočistá nádhera! Tropy jak mají být!

Fakultativní výlety
Fidži Fidži

NA KAVU K FIDŽIJCŮM (polodenní s obědem)

Po snídani odjíždíme podél jižního pobřeží do Pacific Harbour. Zde nás čekají motorové čluny a po scénické řece Navua se proplétáme mezi políčky, pralesy a osadami. Cílem naší cesty je Magic Waterfall. Vychutnáme si scenérii a osvěžíme se v pohádkově krásné tůni. A pak se již na bambusovém voru poklidně odplavíme do tradiční fidžijské vesnice. Hroziví válečníci u vchodu nás odprovodí do tradiční bure, v této shromažďovací chýši si osvětlíme zvyky a obyčeje Fidžijců, a konečně ochutnáme onu tajemnou kavu. Co to s námi provede? A dobrý oběd ze zemní pece lovo bude chutnou tečkou za zajímavým etnografickým zážitkem. A odpoledne si toho písku na hotelové pláži užijeme do sytosti!

TROSEČNÍKEM NA MONURIKI (celodenní s obědem)

Hollywoodský trhák Trosečník se natáčel na zdejším panenském ostrůvku Monuriki. Staňme se na chvíli novodobými Robinsony, ovšem raději na úrovni. Dobrý oběd se podává přímo na pláži, zašnorchlujeme si a chvilku si pohovíme ve stínu kvetoucího rostlinstva. Představa, jaké by to bylo, kdybychom tu sami v divočině přežívali. Krásná příroda, to ano, ale ta představa. Rozdělat si oheň, získat něco k snědku, ulovit na kus klacku rybu, přežít úděsnou samotu? Brrr. Ještě, že nás čeká loď zpátky do našeho luxusu! Ale cestou se zastavíme ještě na jednom ostrůvku, ať si ty ostrovní ráje pořádně užijeme!

Nový Zéland | Queenstown

Božská nádhera jadeitového ostrova.
Nový Zéland
Časový posun oproti Fidži: +1 hodina
Počasí: mírné oceánské: teploty 5°C až 18°C
Nový Zéland

Země dlouhého bílého oblaku – Aotearoa - poslední lidmi osídlený větší kus souše naší planety. Díky dlouhodobé izolaci od ostatních pevnin se zde tak nějak pozapomnělo na třetihorní rozmach savců a vyvinul se jedinečný ekosystém s bizarními živočichy, jejichž symboly jsou vyhubený obří nelétavý pštros moa, druhohorní trojoký plaz hatérie a noční hrabavý pták kiwi. Neméně unikátní byly a jsou i zdejší polynéské komunity Maorů, je dobře, že maorské tradice opět tvoří základ pocitu národní identity Novozélanďanů.

více...
Nový Zéland Nový Zéland

Program změna programu vyhrazena

den 14.

Ráno si raději přivstaneme, ať se ještě vykoupeme v prohřátých vodách tropického moře, večer už bude o něco chladněji, vždyť nás čekají hory. A rovnou ty nádherné Jižní Alpy, které známe z lákavých reklamních prospektů.

Tak rychle na letiště, ať si horských scenérií užijeme! Polynésii jsme na naší cestě již navštívili, míříme tam zas. Tentokráte až na její samý jižní okraj. Ostrov Te Waipounamu je určitě tím přírodně krásnějším z obou hlavních ostrovů Aotearoy. A večer se již u sklenice dobrého novozélandského vína těšíme na zítřek, bude náročný, ale bude stát za to!

den 15.

Fakultativní výlet: Božské scenérie Fiorlandu (celodenní s obědem)

den 16.

Dnešní volný den můžeme strávit na některé z horských túr, případně si zaletět na scénický let k nejvyšší hoře Aoraki s úžasnými ledovcovými splazy či se vydat na ochutnávku vín, zakončenou panoramatickými výhledy z horského vrcholku.

Fakultativní výlety
Nový Zéland Nový Zéland

BOŽSKÉ SCENÉRIE FIORDLANDU (celodenní s obědem)

Dnes nás čeká dlouhá, ale nadmíru zajímavá cesta krásnou venkovskou krajinou k magnetu novozélandského pobřeží, k fjordu Milford. Bukolické scenérie s ovečkami, jehličnatými remízky a zasněženými horskými hřebeny střídá pravá novozélandská divočina, na parkovišti nám dělá společnost lidumilný papoušek kea, připomínka dominance opeřenců v původní fauně ostrovů. Nasedáme na loď a pod vznešenými svahy Mitre Peaku brázdíme hladinu jedné z nejkrásnějších světových zátok. Cesta sem určitě stála za to a ti lachtani antarktičtí na skalách byli prostě rozkošní! Dobré jehněčí se sklenkou vína je pak dobrým posilněním před dlouhou, ale scénicky zajímavou cestou zpět do našeho horského letoviska.

VINOHRADY PO POLYNÉSKU (polodenní s obědem)

Horské vinohrady u Queenstownu prý produkují jedno z nejlepších Pinot Noir na světě. Přesvědčme se na exkurzi s příjemnou degustací. A cestou se zastavíme též v kolébce bungee jumpingu, u proslulého mostu Kawarau. Že bychom kromě vína dnes okusili i trochu toho adrenalinu? A po dobrém obědě vyjedeme lanovkou na svahy štítu Bob’s Peak a můžeme si vychutnávat scenérie Novozélandských Alp a průzračného jezera Wakatipu. Odpolední návrat dolů do města už bude záviset čistě na naší náladě a scéničnosti výhledů. Anebo dosáhneme vrcholu Bob’s Peaku, stezka je stále do kopce, ale ta nádhera kolem!

LEDOVCOVÉ KRÁLOVSTVÍ POD AORAKI (polodenní letecký výlet)

Letadlem přeletíme podél majestátného pohoří na horské letiště v Mount Cook. Přesedneme do vrtulníku a vydáme se nahoru na Tasmanův ledovec a přistaneme v ledovém království. Let nad ledovcovým splazem dolů na heliport je neméně scénický a před odletem zpátky se můžeme krátce juknout na přitažlivé muzeum, zasvěcené nejslavnějšímu včelaři na světě a pokořiteli impozantního Mount Everestu. A večer se projdeme po břehu jezera Wakatipu, je tu nádherně. Asi nás tu nevidí naposledy. Škoda jen, že to je sem taková dálka!

Austrálie | Brisbane - Gold Coast

Kalokagathia po australsku.
Austrálie
Časový posun oproti Queenstownu: -3 hodiny
Počasí: subtropické oceánské: teploty 20°C až 28°C
Austrálie

Nejlepší pláže Austrálie. Rozlehlé jako sám nekonečný australský outback. Hebce jemný písek, dráždivá vůně Pacifiku, adrenalinová zábava ve vlnách i na pevnině, australská neformálnost. Zlaté pobřeží se řadí k nejatraktivnějším plážovým letoviskům naší planety a přitahuje jak samotné Australany, tak i mnohé cizince. Velkoměsto Brisbane a přilehlý pás pobřeží, výstižně zvaný Zlatý, je po právu magnetem australské turistiky.

více...
Austrálie

Program změna programu vyhrazena

den 17.

Užili jsme si zdravého horského povětří a ledovcové nádhery, je ale čas se zase trochu ohřát. Naše letadlo nabírá kurz nad Tasmanovo moře a dále na sever, do tropického tepla. Přistáváme v pohodovém Brisbane. Cestu z letiště si zpestříme malou prohlídkou tohoto kulturně sofistikovaného australského velkoměsta a pak už nás čekají dlouhé písečné pláže Zlatého pobřeží.

den 18.

Dnes máme těžkou volbu, prohřát si těla na slunných plážích Zlatého pobřeží a věnovat se hédonistickému nicnedělání? Anebo se podíváme za pravým australským životem, jak nám jej nabízí vnitrozemí?

Fakultativní výlety
Austrálie Austrálie Austrálie

TAJUPLNÝ PRAVĚK AUSTRÁLIE (celodenní s obědem)

Opustíme rozzářené pláže Zlatého pobřeží a zamíříme do tajuplného příšeří pravěkých gondwanských lesů, které zde snad rostou od počátku věků. Podivné rostlinstvo, vzácní živočichové. Pravěk ve své krystalické podobě. Zdání ale klame, erozí rozbrázděný štítový vulkán Tweed býval před geologicky nedávnou dobou, v době spodního miocénu, ohnivým peklem. Četné vodopády dnes dodávají místu dramatický ráz, krátkou procházkou se projdeme k nejhezčím z nich, k vodopádům Purling Brook a Goomalarah. Dalším mimořádným úkazem je zde jeskynní vodopád ve skalní bráně Natural Bridge na říčce Cave Creek, v příšeří se zde ukrývají endemické larvy světlušek rodu Arachnocampa. Svítí hlavně v noci, ale třeba nějaký záblesk zahlédneme. Pokračujeme k australsky vydatnému obědu na viktoriánském statku uprostřed divočiny. Odpoledne se pokocháme mimořádnými scenériemi údolí Numibah a vracíme se zpátky k hebkým plážím pobřeží.

Byl to zajímavý výlet. Ještě jednou si po večeři musíme prohlédnout fotky z dopolední cesty pralesem. Co kdyby?

Pořádně se podívat a prohlédnout každý pixel záběru. Třeba se nám podařilo zachytit yowieho, tajemného australského yettiho. Máme ho? Jestli ano, sláva a titulní stránky lesklých časopisů nás neminou!

Guam

Neznámý kout Mikronésie.
Guam
Časový posun oproti Brisbane: stejný čas
Počasí: tropické oceánské: teploty 25°C až 34°C
Guam

Strategicky výborně položený ostrov Mariánského souostroví byl za druhé světové války jedním z prvních cílů japonské invaze do Tichomoří. Letmý pohled na překrásné guamské pláže by mohl svádět k dojmu, že to tenkrát Asiaté vyhráli. Mezi návštěvníky zní hlavně japonština, korejština a čínština. Dějiny ale známe dobře, takže se zmást nenecháme. Víme přeci jasně, kdo tehdy po zásluze vyhrál. Guam je pevnou součástí Spojených států amerických. Nepočítáme-li ale Američany v uniformách, kteří sem cestují služebně, amerických civilů a dovolenkářů sem zavítá překvapivě málo. Cesta je sem daleká a bližší Havaj vychází o dost levněji. Ostrov je tak stále jen málo známým koutem světa a z dob, kdy to bývával vojenský prostor, si dosud uchovává lehkou auru zakázanosti. Od otevření guamských hranic se hotely orientují hlavně na stále lukrativnější asijskou klientelu, která si vyžaduje svůj vysoký standard služeb.

více...
Guam Guam

Program změna programu vyhrazena

den 19.

Ráno od šálku kávy hledíme na daleký oceánský obzor jižního Pacifiku, nějak nás to jako ty ostřílené námořníky zase táhne na oceán, nejlépe na nějaký neznámý a tajuplný ostrov. V Polynésii a Melanésii jsme už letos byli, a která ta oblast Tichomoří nám zbývá? Ta nejméně známá. Mikronésie! Do letadla nastupujeme s velkým očekáváním a těšíme se moc. A když se pod námi z nekonečných mořských dálav vyloupnou zelenavé kontury guamského pobřeží, cítíme ono příjemné napětí z neznáma. Jaký ten Guam vlastně bude?

den 20.

Polehávat jen tak na lehátku u pláže by na Guamu byla asi škoda, málokdo tu byl a doma se nás asi budou na exotický ostrov hodně ptát. Vydejme se tedy na výlet.

A všestranně zajímavý den zakončíme nějakým dobrým nápojem na příjemné pláži v naší Tumon Bay. Dojmů tu bylo na malý ostrov vskutku hodně!

Fakultativní výlety
Guam Guam

NEJVYŠŠÍ HORA SVĚTA NA GUAMU (celodenní s obědem)

Vyjedeme si po pobřeží ostrova k hoře Lamlam, zdánlivě nevýraznému pahorku. Počítáme-li ale výšku od úpatí v Mariánském příkopu, svah má převýšení plných 11 530 metrů. Pravá velehora, nejvyšší na světě, a my jsme za 20 minut od parkoviště nahoře? To se to tady pěstuje alpinismus, pěkně v pohodlí! Nebýt zde oceán, asi bychom se zapotili více. Naštěstí ty krásné oceány v současnosti na naší planetě máme. Rozhlédneme se po panoramatech, vrcholovou vlajku vztyčíme, naštěstí jsme nemuseli projít před aktem bojovým peklem, jako kdysi vojáci na Iwodžimě. Pokračujeme po silničce kolem Guamu ke španělské pevnosti Nuestra Senora de la Soledad a dále k unikátnímu jeskynnímu jezírku v Marbo Cave. Oběd v lokálním stylu pak bude příjemným úvodem k etnografickému poznání mikronéské kultury v chamorrské folklórní vesničce Lina’La. A koho by detailněji zajímala historie války v Pacifiku, krátká zastávka ve válečném muzeu bude jistě poučná. Ostatně dnes poklidná místa tehdejšího vyloďování na plážích Agat a Asan jsme dopoledne už viděli.

Macao

Poklady v deltě perlové řeky.
Macao
Časový posun oproti Guamu: -2 hodiny
Počasí: subtropické: teploty 20°C až 32°C
Macao

Modré azulejos, červené lampióny s kaligraficky vyvedenými znaky, prejzové střechy se zahnutými rohy, mediteránní ošoupané okenice. Kouř z vonných tyčinek, vůně kadidla v barokním kostele. Konfucius i Ježíš. Macao je unikátní směsicí orientální a západní kultury. Tři sta let portugalské nadvlády skončilo před dvaceti lety historickým aktem, který nadobro ukončil dlouhou epochu evropské koloniální přítomnosti na asijském kontinentu. Portugalci sem přišli jako první, a jako poslední též odešli. Mnohé zůstalo. Bohaté koloniální dědictví se projevuje v architektuře, gastronomii a mentalitě dodnes.

více...
Macao Macao

Program změna programu vyhrazena

den 21.

Asie, Největší kontinent, změť jazyků, národů a kultur. Naše cesta kolem světa pokračuje do delty Perlové řeky. Megalopole s neuvěřitelnými 120 milióny obyvateli se nepostřehnutelně přelévá přes dávné koloniální hranice britských a portugalských zámořských území. Složitý systém jedné země a více systémů, jazyková a náboženská pestrost a všeobjímající místní pragmatismus daly vzniknout vskutku fascinujícímu světu. Že by takto nějak vypadala budoucnost lidstva? Uvidíme.

Přistáváme v Macau, letadlo přistává kolem nejdelšího mořského mostu naší planety. To je délka! Vystupujeme a rovnou vjíždíme mezi zářící mrakodrapy a blyštivý svět kasín. Že jsme to už před pár dny někde viděli? Ale kdeže, Macao strčí Las Vegas hravě do kapsy. Těšit se můžeme také na staré koloniální centrum a portugalskou radost ze života. Zítra si to tu vychutnáme do alelujá.

den 22.

Café da manhā s portugalskou bábovkou a pak rychle do ulic Macaa! Bude to jistě zajímavé!

den 23.

Dva dny u Perlové řeky byly pravým náporem na smysly, ale stálo to za to. Intenzita života na plno! Zítra se raději trochu zklidníme.

Fakultativní výlety
Macao Macao

VŠECHNY BARVY HONGKONGU (celodenní s obědem)

Kyvadlovým autobusem přejíždíme nejdelší most světa přes deltu Perlové řeky, jsme v čínských vodách, tudíž jedeme spořádaně vpravo. V Hongkongu se po britsku vracíme na levou stranu ulice, a míříme do Kowloonu. Barvité uličky čínského města jako by vypadly ze starých čínských gangsterek. Jackie Chan tu asi z bočních dveří zrovna nevyskočí, jinak je to tu zcela autentické. Nábřeží s panoramatem mrakodrapů je úchvatné, vyhlídek ale není konec. Pokračujeme na vyhlídku na Victoria’s Peak, a to jsou panoramata, panečku! Oběd bude ve stylu kantonské kuchyně, a bude luxusní, však se tu vaří dobře, kde jinde na světě se rozdávají michelinské hvězdy i v pouličních jídelnách? Odpoledne se krátce podíváme do přístavu Aberdeen a na nějaký ten čínský chrámeček. Zapálíme tyčinky bohyni bohatství a prosperity a pak hned do přístavu, do Macaa se tentokráte vracíme rychlolodí.

NEUVĚŘITELNÉ KONTRASTY MACAA (polodenní s obědem)

Dopoledne si vyjedeme do historického centra, u ikonických ruin kostela Sao Paulo si vyfotografujeme spolu s místními klasickou selfie, projdeme se po koloniální ulici Rua Tercena k Praça do Senado, dlažba je tu jak v Riu na Copacabaně, portugalský styl a šarm se nezapře. Přejedeme k čínskému chrámu A-ma a jsme rázem v jiném světě. Vonné tyčinky a tajuplné tváře čínských božstev, jimž vévodí ochránkyně mořeplavců Ma-cu. A další střih: pokračujeme na vyhlídkovou věž s panoramatem ultramoderní výstavby, jimž dominuje bizarní věž kasina Lisboa. Se sklenkou dobrého portského v ruce a čínskými jídelními hůlkami na stole před námi můžeme u oběda konstatovat, že pestrost Macau rozhodně neschází. A v gastronomii zvláště! Macao bylo dnes vskutku zajímavé, zítra nás pak čeká další pojem světových cestovatelů.

Bahrajn

Perla Perského zálivu.
Bahrajn
Časový posun oproti Macau: -5 hodin
Počasí: pouštní tropické: teploty 22°C až 40°C
Bahrajn

Kde přesně ležela rajská zahrada ze starověkých eposů nevíme, hlavním adeptem je ale malý ostrov v Perském zálivu, dnešní Bahrajn. Kdesi zde stávalo starověké město Dilmun, zmíněné v nejstarších literárních památkách lidstva, v eposu o Gilgamešovi a v barvitém pojednání o Enkim a Ninchursanze. Staří Sumerové považovali Dilmun za obraz ráje, kde se člověk běžně setkával s tajemnými bohy a nesmrtelnost mu ležela na dosah ruky.

více...
Bahrajn Bahrajn Bahrajn

Program změna programu vyhrazena

den 24.

A zase se vracíme na palubu našeho privátního letadla, blíží se poslední destinace a už nám začíná být trochu smutno. Bude se nám stýskat po té letecké pohodě! Ale ještě ne, čeká nás ještě nadmíru zajímavá zastávka. Bahrajn.

den 25.

Budeme dnes v luxusu na poklidné pláži nabírat síly po tom jihoasijském mumraji, či se podíváme po zajímavostech Manamy?

den 26.

Dopoledne si ještě užijeme vyhřáté laguny před hotelem a pak už jen zabalit a na letiště.

Při posledním letu se ohlížíme zpět k východu, odkud jsme přiletěli, cíl je však před námi, na západě. Máme stále stejný směr, stále kupředu, a přesto se vracíme, zpátky do výchozího bodu. Domů! Ano, přesvědčili jsme se, že je naše planeta opravdu kulaťoučce kulatá a že všechny cesty vedou nakonec tam, kde začaly.

Není nakonec naše životní cesta podobná? Hlavně mít pádný důvod k závěrečnému konstatování, že jsme si pro tentokráte světa užili. A ten mít budeme!

Fakultativní výlety
Bahrajn

PO STOPÁCH BIBLICKÉHO RÁJE (polodenní s obědem)

Ještě než nám začne slunce nemilosrdně pálit, jedeme k bahrajnské pevnosti Qal’at al-Bahrajn. Zde stávalo centrum Dilmunské civilizace, předobraz to ráje, o němž se dochovaly nesčetné chvalozpěvy v klínopisu na hliněných tabulkách. Opodál leží Barbarův chrám, před čtyřmi tisícovkami let zde byl uctíván bůh Enki a Ninchursanga, zbytky této stavby patří k nejstarším památkám lidstva vůbec. Přeskočíme pak tisíciletí, zajedeme k impresivní mešitě al-Fátih a objížďku zakončíme na tradičním súku al-Muharraq. Při ochutnávce vyhlášené chalwy a místní dobré arabské kávy nás napadne, že ten ráj asi musel ležet někde zde. Vynikající oběd nám to poté potvrdí měrou vrchovatou. A u poslední večeře naší cesty si vzájemně sdělujeme dojmy. Byl ten ráj vskutku zde v Bahrajnu? Nebo na Havaji? Na Fidži? Na Jižním ostrově? Názorů je hodně, diskuze se dostává do obrátek. Není tím rájem nakonec celá ta naše krásná modrá planeta, tak samotná a jediná, opuštěná v nekonečně nehostinných hlubinách nemilosrdného vesmíru? Ta krásná zeměkoule, kterou jsme měli tu čest právě obletět?