Cesta kolem světa 2017

Katalog Cesty kolem světa 2017 najdete zde.

Bahamy | Kolumbie | Chile | Velikonoční ostrov | Cookovy ostrovy | Nová Kaledonie | Austrálie | Malajsie | Singapur | Maledivy

Mapa CKS 2017

Destinace

Bahamy

Objevení ráje!
Bahamy
Časový posun oproti Praze: -5 hodin
Počasí: tropické teploty 22°C až 30°C
Bahamy

Země! Onoho památného brzkého říjnového rána léta Páně 1492 se někde zde na Bahamách psaly světové dějiny s velkým D. Posádka tří karavel pod velením Kryštofa Kolumba právě objevila ráj na zemi a chod světa se navždy změnil. Bujná a štědrá tropická příroda, přátelské obyvatelstvo, dostatek potravin a vody. Po dlouhých týdnech na nepřátelském moři konečně bezpečí a zasloužený odpočinek.

více...
Bahamy Bahamy Bahamy Bahamy

Program změna programu vyhrazena

Den 1.

V stále chladném předjarním večeru se scházíme na třetím terminálu pražského letiště a odlétáme směrem na západ, tam, kde za nedozírnými dálavami Atlantiku tušíme prosluněný Karibik. Sklenka šampaňského na přípitek a naše životní cesta může začít. Na odletové tabuli svítí ono kouzelné slůvko Bahamy! Odlétáme!

Den 2.

Noc uběhla jako voda a letadlo klesá k tyrkysovým vodám kolem bahamských ostrůvků. Trvalo nám to méně, než kdysi Kryštofu Kolumbovi, ale ráj tu pro sebe objevíme též, pláže i z té výšky lákají ke svlažení. Už se nemůžeme dočkat! Šarmantní pasová úřednice nám tiskne prvé razítko do pasu, ještě lehké nezávazné zaflirtování, jak je na Bahamách zvykem, a brána ráje se nám zvedá. Prvé razítko v pase, prvá zastávka. Jaká bude? Po dojezdu do hotelu se ubytováváme a hurá na pláž. Po dlouhých zimních měsících je prosluněný mořský břeh to pravé. Smýt ze sebe tíhu studených zimních těžkých večerů a dostat se do prázdninové atmosféry! Míchané nápoje a lahůdky z nabídky all inclusive. A po večeři ještě na večerní drink u pláže, nezačíná nám ta cesta vůbec špatně!

Den 3.

Lenošit na pláži u hotelu či se zúčastnit některé ze sportovních nabídek hotelu? Toť dnešní otázka. Hamaka, míchaný nápoj v ruce, tyrkysová voda. Bělostný písek a barevné rybky v průzračné vodě a ten pravý relax.

Anebo což takhle se vydat malým rychločlunem na ostrůvek Major Cay, známý jako Pláž prasátek. Kde jinde si můžeme zaplavat v průzračné vodě s věru roztomilými čuníky? Vepři prý kdysi přežili ztroskotání lodi a zachránili se na této rajské pláži. Jejich potomci od té doby milují koupele v tyrkysové vodě. Čistota nadevše, inu vepři. A výlet si zpestříme též dobrodružnou návštěvou mořské jeskyně Thunderball, kde si můžeme zahrát na skutečného Jamese Bonda.

A relaxační den zakončíme dobrým drinkem v hotelovém baru a letmým pohledem k jižnímu obzoru. Tam za vodou je Kolumbie, naše zítřejší zastávka

Přelet
Bahamy – Cartagena 1 hod. 50 min.

KOLUMBIE | Cartagena

Koloniální perla Karibiku
Kolumbie
Časový posun oproti Bahamám -1 hodina
Počasí: tropické teploty 25°C až 33°C
Kolumbie

Mohutné impresivní hradby, stinné dlážděné uličky, kované balkóny se záplavou fialových bougainvilleí, přítmí katolických chrámů. Zpěv slavíka v zahradě, zurčící kašna, obří hyždě Boterových soch na náměstíčku. Pouliční kavárničky lákají k posezení a v loubí hraje kytarista. Láska k umění, živočišný temperament i prostá radost ze života. Umění vychutnat si současný okamžik. Málokteré místo zde v Jižní Americe dýchá tak neředěnou hispánskou atmosférou jako Cartagena de Indias. Jak lehce se zde přeneseme do dob dávno minulých, kdy španělská monarchie určovala běh historie světa. Daleký mořský obzor, na němž jako by každou chvíli se měla objevit královská galéra naplněná poklady, či korzárská šalupa s černou vlajkou na stěžni. Architektonický klenot na Karibském pobřeží zcela jistě vyhrává soutěž v autenticitě jihoamerických koloniálních měst.

více...
Kolumbie Kolumbie

PROGRAM změna programu vyhrazena

Den 4.

Ráno ještě rychle před snídaní domoře. Pár temp, na snídani a jedeme na letiště. Čeká nás krátký let přes Karibik na pobřeží jižní Ameriky. Přistáváme v kolumbijské Cartageně de Indias, kdysi důležitém obchodním centru španělského Nového světa. Cartagena tehdy přetékala blyštivým bohatstvím z andských dolů a zurčela bujným životem, není divu, že byla velice lákavým pokušením pro korzáry a piráty a jiné dobyvatele. Na obranu byly postaveny impozantní hradby, které dodnes chrání kouzelné koloniální centrum s úzkými uličkami a historickými fasádami. Jako bychom za rohem slyšeli tehdejší ušlechtilé rytíře na koních a jemné dámy v mušelínu i ryk drsných námořníků z přístavní putyky a zocelené piráty, kteří se s ničím věru nemazlili. Po příjezdu do hotelu se krátce osvěžíme a vydáme se na podvečerní procházku po hradbách a do malebných uliček. A až dostatečně nasajeme městského ducha, posedíme na dobrý podvečerní drink v hospůdce na hradbách s panoramatem zapadajícího slunce za moderními mrakodrapy čtvrtě Boca Grande či v pouliční hospůdce na náměstíčku Santo Domingo s ikonickou tučnicí slavného kolumbijského sochaře Fernanda Botera za zády. To je panečku atmosféra! Viva la vida !

Den 5.

Dnes máme celý den na individuální potulku po malebných uličkách města anebo vyrazíme k unikátní bahenní sopce El Totumo?

Fakultativní výlety
Kolumbie Kolumbie Kolumbie

TEPLÉ BAHÉNKO SOPKY EL TOTUMO (polodenní s obědem)

Po dobré ranní kolumbijské kávičce vyrážíme k ohromné pevnosti San Felipe de Barajas, která se jako středověký hrad výhružně tyčí nad starým městem. Vycházíme až na vrcholek s úžasnými pohledy na okolí, vcházíme do temných kasemat a obdivujeme pevnostní architekturu španělského středověku. A pak již odjíždíme za město, kde nás po hodině jízdy vítá bizarní kužel bahenní sopky El Totumo, v jejímž hrdle se můžeme vyrochnit v příjemném teplém bahénku. Dle tradované pověry má vznik bahenní sopky na svědomí místní farář, který takto zahnal do podzemí ďábla, dštícího oheň a síru pekelnou, a atributy inferna proměnil v léčebný účinek malé bahenní sopky. Kdo ví, každopádně je to unikátní zážitek a když smýváme bahno v blízké laguně, cítíme,že jsme omládli, nabrali energii a šijí s námi všichni čerti. Zpět na oběd v Cartageně a můžeme se tedy v plné síle vrhnout do víru odpoledního a večerního života!

Odpoledne po návratu máme volné, můžeme relaxovat v pohodlné mareálu našeho hotelu, pochodit po malebných zákoutích, která jsme včera nestihli, či si udělat výlet do moderní mondénní čtvrti Boca Grande na druhé straně laguny. Cartagena je tu dnes jen pro nás!

Přelet
Cartagena – Calama 5 hod. 10 min.

CHILE | Atacama

Majestát drsné přírody.
Chile
Časový posun oproti Cartageně: +2 hodiny
Počasí: aridní subtropické teploty 17°C až 25°C
Chile

Nejsušší poušť světa Atacama evokuje atmosféru vzdálené a nehostinně malebné planety. Průzračný tetelící se vzduch, bizarní solné útvary, rozeklaná skaliska a malebně zaoblené duny pouštního písku. Majestátné vulkanické kužele, zasněžené vrcholky nad vyschlou krajinou, šťavnaté oázy a až jedovatě barevná horská plesa. Gejzíry a horké termální koupele, přesolená jezera uprostřed pustiny. Plameňáci v laguně, vikuně na nedozírných stráních And a plachtící kondoři na vysoké obloze. Žhavé Slunce v prozářeném dni a mihotání miliard jasných hvězd v chladné noční tmě. Poušť, které se do míry scéničnosti ve světě vyrovná je máloco

více...
Chile Chile

PROGRAM změna programu vyhrazena

Den 6.

Po šálku dobré kolumbijské kávičky se přesouváme na letiště a odlétáme nad hřebeny nebetyčných And do severního Chile, do nejsušší pouště naší planety, do Atacamy. Cestou z letiště obdivujeme mimozemsky úchvatnou krajinu, která připomíná cizí planetu. Atacama je díky chladnému Humboldtovu proudu a pásu velehor ušetřena všech srážek a prší zde tedy jen minimálně, často jen jednou za několik let. Suché klima tu vykouzlilo neskutečné scenérie, které nám vynikají v čistém a průzračném vysokohorském vzduchu. Dojíždíme do malebné oázy San Pedro de Atacama, která se stala základnou pro výpravy do okolí, nechybí zde tedy stylové luxusní hotýlky. Na večeři si zajdeme do naší pěkné hotelové restaurace, a aby nám nevyschlo, jsme přeci jen v jednom z nejsušších míst planety, tak raději před jídlem zaskočíme na sklenku dobrého chilského vína na terasu pod zářící Mléčnou dráhu. Sirius a Canopus, dvě nejjasnější stálice jižní oblohy se zdají na dosah, inu, pouštní vzduch je tak hebce průzračný! Což tedy ještě sklenku červeného? A proč vlastně ne? Kdy jindy se můžeme dotknout hvězd?

Den 7.

Slunce nám ráno vychází za pravidelným kuželem Licancaburu, který dominuje hradbě andských velikánů na východním obzoru. A za nimi už leží tajemná Bolívie. Není to vůbec daleko, což se tedy podívat kousek za hranici k úchvatnému jezeru Laguna Verde?

Fakultativní výlety
Chile Chile Chile

BOLIVIJSKÉ ALTIPLANO A KOUPÁNÍ V POUŠTI (s obědem)

Hned po výjezdu zastavujeme na okraji San Pedra. Chilská celnice, byť hranice je až ve vzdáleném sedle na kopci. A pak již pozvolna po excelentním asfaltu stoupáme do výšin, u silnice zahlédneme prvé vikuně. Odbočujeme na prašnou cestu a zanedlouho nás čeká osamělá celnice uprostřed vysokohorské pustiny. Snad nebudeme muset mít krabičku s velbloudem pod kloboukem! Odbavení je rychlé a přátelské a již jsme v Bolívii. Na žerdi se třepetá pestrá domorodá vlajka, Bolívie má dvě státní zástavy. Folklóru si tu dnes ale moc neužijeme, jsme v opuštěném koutě, kde panuje Matka příroda. Před námi se otevírá úchvatné panorama zeleně tyrkysové hladiny Laguny Verde s panoramatem Licancaburu. Nádhera! Ani se nemůžeme vynadívat, ale rychle zpět do Chile, kde nás čeká bohatý oběd. Následuje odjezd k solnému jezeru a koupání v tamním přesyceném roztoku. Rozhodně se neutopíme!

A večer zase sklenka dobrého červeného na terase pod hvězdnatou oblohou. Kdo by čekal, že na nejsušší poušti planety bude tak příjemně. A že si užijeme koupání? Ani se nám odtud nechce, ale zítra nás čeká sladká Polynésie a její prvá zastávka: tajemný Velikonoční ostrov!

Přelet
Calama – Velikonoční ostrov 6 hod. 45 min.

VELIKONOČNÍ OSTROV

Tajuplný ostrov Pacifiku.
Velikonoční ostrov
Časový posun oproti Atacamě -2 hodiny
Počasí: tropické oceánské teploty 21°C až 29°C
Velikonoční ostrov

Rapa Nui – fantazii jitřící kousíček souše v nekonečném prostoru oceánu. Polynéská kultura, jež se vyvíjela v naprosté izolaci po dlouhá staletí a které příroda nenastavila zrovna vlídnou tvář, zde dosáhla nevídaných civilizačních vrcholů: světoznámé jsou sochymoai, probodávající svými upřenými pohledyz korálových očí vnitrozemí ostrova, svatyně ahu s nastoupenými řadami moai, a vrchol civilizačního vývoje Polynésie: dosud nerozluštěné písmo rongo rongo na vzácných dřevěných tabulkách

více...
Velikonoční ostrov Velikonoční ostrov

PROGRAM změna programu vyhrazena

Den 8.

Ráno si k snídani dopřejeme dobré chilské ceviche a pak již vylétáváme nad Pacifik. Polynésané nekonečné rozlohy modravé moany překonávali na katamaránech a vahadlových člunech, to my se pohodlně vezeme v oblacích. Připadáme si ztraceni v ohromujících prostorách Pacifiku, kapitán však zkušeně nachází nepatrný kousek souše, který se nazývá Velikonoční ostrov. Přistáváme na letišti Mataveri, náš ekohotel je vzdálen jen pět minut jízdy, takže za chvíli si již můžeme v pohodlí vychutnat západ slunce nad Pacifikem přímo z hotelové terasy, se sklenkou vína či pisca sour v ruce. Večeříme v hotelové restauraci.

Den 9.

Budeme dnes relaxovat u bazénu v ostrovních klimatických lázních anebo se vydáme na obhlídku ostrova?

Fakultativní výlety
Velikonoční ostrov Velikonoční ostrov

TAJEMNÝ VELIKONOČNÍ OSTROV (s obědem)

Pomalu nemůžeme dospat, vždyť nás dnes čeká sen mnoha cestovatelů. Ne každému se splnil, my patříme k těm šťastným! Odjíždíme natěšeni nejdříve k blízkému ceremoniálnímu komplexu Tahai, kde se nachází jediná z moai Velikonočního ostrova, jež byla kompletně restaurována včetně korálových očí. Pokračujeme k nerestaurovanému ahu Vaihu svolně ležícími povalenými sochami a klobouky pukao zčervené lávy, takto vypadaly všechna ahu po rozbrojích mezi ostrovními kmeny. Nejhorší je válka, následky obvykle přetrvávají generace. Toto poučení platilo v historii vždy. Pokračujeme na svah sopky Rano Raraku, kde jsou dochovány ještě nedokončené sochy moai, hledící netradičně ven z ostrova, mezi nimi i nejvyšší moai Velikonočního ostrova o výšce 21,6 m a neobvyklá vousatá moai tukuturi v klečící poloze. Odjíždíme dále k velkému ahu Tongariki s 15 moai, jež bylo pěkně restaurováno, u vchodu do areálu stojí menší opuštěná moai, na níž v roce 1986 zkoušel inženýr Pavel Pavel její kývavé rozchození. Před obědem zastavujeme ještě na místě Ahu Te Pito Kura, považovaném za střed světa, a pak již na jediné pláži ostrova, na Anakeně, nás čeká pod palmami piknikový oběd. Odpoledne vyjíždíme ke kráteru Rano Kau s ceremoniální vesnicí Orongo, střediska kultu Ptačího muže, výhled po široširém oceánu je úchvatný.

U večeře na hotelové terase hledíme k západu a představujeme si,čím nás ohromí zítra další klenot Polynésie, rajská Rarotonga. Že bychom opět nemohli dospat rána?

Přelet
Velikonoční ostrov – Rarotonga 7 hod. 10 min.

COOKOVY OSTROVY | Rarotonga

Polynéský sen o jižních mořích.
Cookovy ostrovy
Časový posun oproti Velikonočnímu ostrovu -5 hodin
Počasí: tropické teploty 26°C až 33°C
Cookovy ostrovy

Dle barvité místní mytologie vylovil kdysi polynéský polobůh Mauise svým kouzelným rybářským háčkem z modravých hlubin moany všechny tichomořské ostrovy. A mezi nimi patnáct nádherných drobných kousků pevniny, které souhrnně nesou jméno slavného britského kapitána. Kouzelné slůvko Rarotonga voní květy gardenií, plumerií a ibišku a chutná po papayi a mangu

více...
Cookovy ostrovy Cookovy ostrovy

PROGRAM změna programu vyhrazena

Den 10.

Dobrá chilská snídaně a pak hned na letiště, letadlo opouští pevninu a míří do široširých modrých dálav. Tudy že jezdívaly kánoe Polynésanů? Přistáváme na ostrůvku Rarotonga, v centru malebných Cookových ostrovů. Do hotelu je to kousíček a tak ještě před západem Slunce stihneme relaxační koupel ve vyhřáté mořské laguně

Den 11.

Ostrov je maličký, scenérií je ovšem mnoho a mezi lidmi panuje milá sousedská pospolitost, stojí za to si jej objet. Vyrazíme tedy na výlet kolem ostrova, po vzoru místní dopravy ovšem máme dilema: pojedeme po směru nebo proti směru hodinových ručiček? Kéž by všechny naše starosti byly tohoto charakteru!

Den 12.

Dnes můžeme strávit den polynéským lelkováním na naší nádherné pláži, vždyť si ten odpočinek tolik zasloužíme! Také se můžeme vžít do pocitů dávných objevitelů a dobrodružně přejít za půl dne ostrov po mimořádně scénické stezce. A komu by byla Rarotonga malá, může se vydat malým letadélkem do vzdálené laguny Aitutaki.

Fakultativní výlety
Cookovy ostrovy Cookovy ostrovy Cookovy ostrovy

KRÁSY RAROTONGY (polodenní výlet)

Po pobřežní silnici Ara Tapu vyjíždíme do Avaruy, hlavního města ostrova, zastavujeme u starých polynéských marae, kam se při velkých slavnostech přinášely dokonce lidské oběti, my se však spokojíme s fotografií na památku. Objevování ostrova ukončíme v zahradě flotily sedmi maorských kánoí. Polynésané měli vždy ve velké úctě objevitelské lodě a místa jejich vylodění a zastávek jsou navždy památná. Zapamatujme si tedy ony krásné poetické názvy plavidel: Tākitimu, Tokomaru, Kurahaupō, Aotea, Tainui, Te Arawa a Mataatua. A odpoledne opět do hebkých mořských vln čarokrásné laguny!

TREK NAPŘÍČ RAROTONGOU (polodenní výlet)

Brzy ráno se vydáváme na severní pobřeží ostrova, kde zahajujeme desetikilometrovou procházku pod korunami ohromných stromů k vulkanickému hřebenu, z něhož se tyčí scénická skalní jehla The Needle. To jsou ale panoramata! A pak již sestupujeme k rajskému vodopádu Wigmores, kde si můžeme zaplavat v lákavém jezírku v lůně polynéské džungle. Hezky jsme se protáhli, však je také trek považován za nejhezčí v celém jižním Pacifiku!

TYRKYSOVÁ LAGUNA AITUTAKI (celodenní výlet s piknikovým obědem

Brzy ráno odjíždíme na letiště a hodinovým letem se přesouváme do laguny Aitutaki. Přistáváme na hlavním ostrově a naloďujeme se na katamarán Titi-ai-Tonga a vyplouváme po laguně. Zastavujeme u malých korálových motu se zářivě bělostným pískem, šnorchlujeme v nádherné laguně a dobrý rybí oběd se podává na opuštěném ostrůvku. A z malého One Foot Island můžeme domů poslat pohled z jedné z nejbizarnějších pošt světa.

Večer si ještě vyslechneme v hotelovém baru romantické polynéské ukulele a už se těšíme na zítra do divoké Melanésie.

Přelet
Rarotonga – Nouméa 4 hod. 35 min.

NOVÁ KALEDONIE | Nouméa

Neznámá Melanésie.
Nová Kaledonie
Časový posun oproti Cookovým ostrovům +21 hodin
Počasí: tropické teploty 22°C až 30°C
Nová Kaledonie

Melanésie! Černé ostrovy. Neznámá krajina na konci světa. Tajemné sopečné ostrovy, neprostupná džungle, rej divošských kanibalů, ďábelské obřady v odlescích zlověstných ohňů. Nebezpečné kmeny, barbarské zvyklosti a drsné chování. Tu a tam činná sopka s gejzíry lávy. Bizarní iniciační obřady, skoky s liánou na noze do propasti, rákosové sukénky polonahých tanečnic. Lákavé tajemství tušeného nebezpečí! Misionář v kotli a lidská kost v drdolu na hlavě. To jsou obvyklé představy, vyslovíme-li slovo Melanésie.

více...
Nová Kaledonie Nová Kaledonie

PROGRAM změna programu vyhrazena

Den 13.

Dnešek bude velmi krátký! Snídaně a krátká cesta na letiště, startujeme a zanedlouho přelétáme pomyslnou datovou hranici a náhle den končí. Bez západu Slunce, bez noci. A najednou je zítra!

Den 14.

Relativita času. Ve zlomku sekundy jsme o 24 hodin starší! Takže dnes už je zítra a dnes už je včera! Přistáváme na Nové Kaledonii, vítá nás mimořádně vyspělá země, která jako bys nedávnou kanibalskou tradicí neměla nic společného. Míříme do města, a ještě než se ubytujeme zastavujeme v kulturním středisku Tjibaou, ikoně moderní architektury.

A pak již do hotelu a večer si můžeme vychutnat v některé z dobrých francouzských restaurací.

Den 15.

Zůstaneme dnes jen na pláži u hotelu či se vydáme na blízké útesy na šnorchlování. Anebo podnikneme snovou cestu trajektem na jeden z divů Oceánie, ostrov borovic?

Fakultativní výlety
Nová Kaledonie Nová Kaledonie

ÎLE DES PINES – RÁJ VE STÍNU ARAUKÁRIÍ (celodennívýlets obědem)

Odjíždíme do přístavu, kde se nalodíme na velký trajekt a odplouváme na ostrov Île des Pines. Nádherné scenérie jehličnanů, hluboce tyrkysové laguny a bělostný písek. Téměř se nechce věřit, že takto nádherné místo bylo kdysi trestaneckou kolonií. Jen tiše závidíme deportovaným Komunardům, kteří sem byli kdysi posláni do několikaletého vyhnanství. My zde máme jen jeden jediný den, tušíme ale, že to bude den jedinečný, který bude patřit na šňůrce zážitkových korálků k těm nejblyštivějším. Vychutnáme si tedy úžasné pláže, teplé moře a nádhernou krajinu. Vždyť jsme na samém okraji ráje, jak praví úsloví. Ani se nám zpět do Noumey nechce.

Zítra nás čeká tropická Austrálie, o tyrkysové scenérie ovšem nepřijdeme! Korálů si užijeme na Velkém bariérovém útesu.

Přelet
Nouméa – Cairns 3 hod. 10 min.

AUSTRÁLIE | Cairns

Pestré barvy oceánu.
Austrálie
Časový posun oproti Sydney -1 hodina
Počasí: tropické teploty 22°C až 32°C
Austrálie

Tropická, moderní a sportovně naladěná metropole australského Queenslandu je branou k návštěvě největší stavby naší planety - Velkého bariérového útesu. Ano, největšími staviteli ve známé části vesmíru nejsou všichni ti architekti, inženýři, stavbaři a investoři, kam se hrabou na malé láčkovce, jejichž pozvolna vznikající dílo je vidět až z povrchu Měsíce!

více...
Austrálie Austrálie

PROGRAM změna programu vyhrazena

Den 16.

Letadlo opět nabírá směr jihozápad a míříme do hlavního města Queenslandu, do Cairnsu. Vítá nás moderní a duchem mladá metropole, ubytováváme se v hotelu přímo u maríny a v odpoledni se orientačně projdeme po moderním centru. Anebo si před večeří zaběháme v upraveném městském parku?

Den 17.

Dnes nás čeká výlet na nejlepší korálový útes světa. To budou panečku zase pestré barvy a hemžení ryb a korýšů pod vodou! Škoda jen, že asi nepotkáme dugonga.

Fakultativní výlety
Austrálie Austrálie

LODÍ NA VELKÝ BARIÉROVÝ ÚTES (celodenní výlet s obědem)

Vyjíždíme z přístavu a směřujeme k úchvatným podmořským lokalitám na Velkém bariérovém útesu. Kapitán lodi rozhoduje, která místa budou zrovna dnes nejlepší. A pak již na vybrané lokality a dolů, pod vodu. A na palubě se mezitím chystá chutný oběd, mezi věčně hladovými korálovými rybkami nám jistě vyhládne! Neuvěřitelné barvy podmořského světa, hemžení ryb: bodloci, ostenci, klipky a kdo ví jak se všechny ty čarokrásné ryby jmenují. A možná potkáme i mořskou želvu! Či ještě něco většího?

A večer dojmy zapijeme australským točeným v některé z cairnských hospůdek. S jižní polokoulí se pro tentokráte loučíme, zítra nás čekají husté pralesy malajského Bornea.

Přelet
Cairns - Kota Kinabalu 5 hod. 20 min.

MALAJSIE | Borneo

Orangutani ve stínu velehor.
Malajsie
Časový posun oproti Cairns +1 hodina
Počasí: tropické teploty 28°C až 34°C
Malajsie

Severní část největšího ostrova Asie patří Malajsii. Rozvinutému státu, který fascinuje svojí kulturní a přírodní pestrostí. Divoké a neprostupné pralesy, líně tekoucí řeky a nebetyčné horské masívy. Pralesní chýše původních domorodých kmenů, orientální nádhera vznosných meši tMalajců, zdobné chrámy a kouř vonných tyčinek Číňanů i  barvité ohňové obřady indických Tamilů. Lovci lebek na kánoích, britské koloniální horské stanice s hrázděnými domy, foukačky se šípy k lovu denní obživy. Čajové plantáže, háje kokosových palem na pobřeží. Kilometry liduprázdných pláží, zapadlé vesničky i nejvyšší mrakodrapy planety. Úžasná mozaika kontrastů.

více...
Malajsie Malajsie

PROGRAM změna programu vyhrazena

Den 18.

Poslední australský toast k snídani a sklenka dobrého džusu. Přelétáme zpět na severní polokouli na pralesní ostrov Borneo. Etnicky pestrá a barvitá metropole státu Sabah Kota Kinabalu nás vítá vlhkým a tropickým vzduchem, na široké a exkluzivní pláži u hotelu je však čerstvé povětří. Jsme v náruči té nejbujnější tropické přírody, jakou si dovedeme představit. A že by nám tu něco chybělo? Nějaká opice či lidoop? Však se zítra dočkáme!

Den 19.

Probouzíme se do příjemného tropického rána, počasí láká strávit den na plážiči u bazénu, ale byla byškoda, nevydatse za rezavými lesnímimuži. Orang Hutan,člověk zlesa, největší lidoop Asie. A to je pro nás, Evropany – Orang Europah, velké lákadlo!

Fakultativní výlety
Malajsie Malajsie

ORANGUTANI U SANDAKANU (s obědem)

Odlétáme do města s kouzelným názvem Sandakan, vzpomínáme na slavné televizní legendy o bílém rádžovi ze Sarawaku a spravedlivém pirátovi, tož to byla romantika. Ale čeká nás tu ještě lepší dobrodružství, než barvotiskové romány. Stanice pro záchranu orangutanů v Sepiloku, kde se seznámíme s životem tohoto ohroženého lidoopa. V rezervaci, tvořené primárním deštným pralesem dnes žije zhruba 80 jedinců, s nimiž se můžeme setkat na naučné stezce. A shlédneme také roztomilá orangutaní mláďata při krmení. Oběd nás čeká v Sandakanu a pak již zpět na naší dlouhou bílou pláž!

V podvečer vychutnáváme liduprázdnou krásu přírody, zítra nás už čeká mumraj asijské metropole.

Přelet
Kota Kinabalu – Singapur 1 hod. 55 min.

SINGAPUR

Kosmopolitní metropole na rovníku.
Singapur
Časový posun oproti Kota Kinabalu stejný čas
Počasí: tropické teploty 27°C až 35°C
Singapur

Životem zurčící ultramoderní kosmopolitní metropole na špici Malajského poloostrova si potrpí na pověstnou čistotu, řád a funkčnost. Etnicky pestré složení, v němž dominují Číňané, Tamilové a Malajci, doplňují zástupci snad všech národů a ras naší planety. Pověstný tavící kotlík, transformovaný do uhrančivého města. Britské dědictví zastřižených trávníků, debatních kroužků v parku a spořádaných front, čínský smysl pro kolektiv, úctu k předkům a pestré kulinářské tradice, jihoindické bráhmanské náboženské vytržení, předurčenost osudu, daná zrozením, a z ní vycházející nadhled nad každodenností běžného života i malajský smysl pro obřadnost, čest a povinnost. Rituální kris, vonná tyčinka i sladký prašád. Šiva, Višnu, Alláh. Konfucius, Ježíš a Muhammad. Asie a vlastně celý svět ve své nekonečné složitosti a komplikovanosti protikladů, zde složený do harmonického celku. Jin a jang, jednota v různorodosti, při dodržení všech místních předpisů.

více...
Singapur

PROGRAM změna programu vyhrazena

Den 20.

Krátkým letem přelétáme přes moře na samou špici Malajského poloostrova, do Singapuru. Lví město nás vítá příkladnou čistotou a pořádkem, to se v jednom z nejblahobytnějších míst planety dá očekávat. Čeká nás jeden z nejspektakulárnějších hotelů naší planety a město ve městě - Marina Bay Sands. Hned po ubytování míříme na slavný střešní bazén a kocháme se výhledy na město a jeho mrakodrapy z hladiny vysoko v oblacích.

Den 21.

Dnes se můžeme sami toulat po nákupních střediscích Singapuru, lenošit u toho úžasného bazénu nad našimi hlavami či si na půl den prohlédnout město.

Fakultativní výlety
Singapur Singapur Singapur

KOSMOPOLITNÍ SINGAPUR (s obědem)

Prohlídku města zahajujeme u singapurské řeky, kde stojí symbol města Merlion, socha lvíčka a ryby dohromady. Je to neoficiální znak Singapuru, i když se zdá, že náš hotel je v současnosti symbolem daleko populárnějším. A vždyť je to vlastně jedno, shlédli jsme obojí. Projdeme po nábřeží, zastavíme u sochy zakladatele města sira Stamforda Rafflese, a pokračujeme k čínskému taoistickému chrámu Thian Hock Keng, kde v duchu čínského synkretismu se setkáváme i s buddhistickými prvky. Krátce zastavíme v orchideráriu v národní botanické zahradě a pak již zamíříme do čtvrti Little India s pouťovou přemírou barev, jak to mají Tamilové rádi. Jukneme do hinduistického chrámu Šrí Víramakaliamman s divokými vyobrazeními hinduistických božstev u vchodu. Na závěr prohlídky města se stavujeme na dobrý oběd ve stylu moderní asijské kuchyně

A pak již máme volno k individuálnímu objevování Singapuru. Anebo k nákupům? Však se ještě rozhodneme, odpoledne je dlouhé!

Přelet
Singapur – Mandalay 3 hod. 20 min.

MYANMAR | Bagan

Kouzlo neznámé země za oponou.
Myanmar
Časový posun oproti Singapuru -1,5 hodiny
Počasí: tropické teploty 26°C až 34°C
Myanmar

Tajuplná země, která se donedávna skrývala za zcela neprostupnou oponou. Roky izolovanosti pomohly Myanmu, známou též jako Barma, uchovat takovou, jakými bývaly okolní asijské země před vniknutím dravé globalizace, v dobách, kdy původní kultury i zvyklosti v jednotlivých zemích dominovaly.

více...
Myanmar Myanmar Myanmar Myanmar

PROGRAM změna programu vyhrazena

Den 22.

Ráno ještě rychle zaskočíme na horní terasu u bazénu, abychom pohlédli na probouzející se město, a pak honem na letiště, a letíme do Mandalaje. Staré královské město nás vítá teplým a suchým povětřím, cestou z letiště jedeme rovnou k slavnému nejdelšímu dřevěnému mostu planety, zvanému U Bein, na mostě je již rušno, a vynikají mniši v karmínových rouchách, to je panečku scéničnost! A Mandalaj nám toho nabízí více, bělostnou pagodu Kuthodaw se stélami s buddhistickým kánonem, rozkošnou dřevěnou pagodu Shwenandaw a úchvatné výhledy z Mandalajského kopce.

Večer sedáme ke sklence sladkého barmského čaje a těšíme se, co nám pobyt v této tajemné zemi přinese.

Den 23.

Ráno jedeme k řece, nasedáme na luxusní loď a vyplouváme po proudu mocné Iravádí. Tok líně plyne, krajinu zdobí tisíce zlatých pagod, usrkáváme čaj či whisky a vciťujeme se do dob dávno minulých, kdy cestování bylo kratochvíli šlechticů. Nebylo tenkrát vůbec špatné být bílým sáhibem. Připlouváme do Baganu, jednoho z nejpozoruhodnějších míst Asie. Jen abychom zítra stihli shlédnout ty dvě tisícovky chrámů a pagod! Anebo alespoň nějaké. To bude den ! A když si pozítří přistaneme, můžeme se podívat na scenérie z horkovzdušného balónu!

Den 24.

Dnes nás čeká kulturně výživný den plný tisíců pagod a jedinečných buddhistických památek.

Den 25.

Bude-li nám počasí a termika vzdušných mas přát, tak si dnes raději poněkud přivstaneme a vydáme se na vyhlídkový let.

Den 26.

Po brzké snídani nás čeká cesta venkovskou krajinou Myanmy na letiště do Mandalaje. A odlétáme daleko na západ.

Při posledním letu se ohlížíme zpět k východu, odkud jsme přiletěli, cíl je však před námi, na západě. Máme stále stejný směr, stále kupředu, a přesto se vracíme, zpátky do výchozího bodu. Domů! Ano, přesvědčili jsme se, že je naše planeta opravdu kulaťoučce kulatá a že všechny cesty vedou nakonec tam, kde začaly.

Není nakonec naše životní cesta podobná?

Fakultativní výlety
Myanmar

TISÍCE PAGOD BAGANU (s obědem)

Areál je ohromný, vybíráme tedy jen ty nejlepší kousky z dnešní nabídky: pagodu Sulamani s pěknými freskami ve vnitřních chodbách, zikkuratovitě masivní pagodu Dhammayangyi, nejvyšší pagodu baganské pláně Thatbyinnnyu, pagodu Shwegugyi u rozvalin areálu paláce krále Anoratchy. Následuje dobrý myanmský oběd a dále na krátká siestu vhotelu. Odpoledne pak nás čeká pagoda Nanpaya a masívní pagoda Manuha a pak již na některé dobré místo k sledování západu slunve nad kopci sousedního státu Chin.

HORKOVZDUŠNÝM BALÓNEM DO NIRVÁNY

Pagoda je buddhistickým ztvárněním cesty k nirváně. Špice stavby symbolizuje osvícení a prostor nad pagodou je symbolikou nirvány. Což si tedy té nirvány za kuropění trochu užít z koše balónu? Proletíme se nad pagodami a v záři vycházejícího slunce budeme obdivovat nevšední panoramata. A možná se z našeho balónu vrátíme po vzoru bódhisattvů tak trochu osvíceni, kdo ví?

A po pozdní snídani máme den pro sebe, strávíme jej u bazénu či si půjčíme kola a projedeme si na vlastní pěst další pagody, na něž včera nedošlo? Stále nám jich zbývají dvě tisícovky!